Točník je hrad, kde potkáte i medvědy

Středočeský hrad Točník tvoří spolu se sousedním Žebrákem nejlépe dochované české souhradí. Oba hrady od sebe dělí sotva 500 metrů a dostanete se k nim pohodlně z dálnice D5.


Státní hrad Točník

V roce 1395 poškodil rozsáhlý požár hrad Žebrák, což bylo příčinou k zahájení výstavby hradu Točník. Honosnější a pohodlnější hrad si král Václav IV. postavil někdy mezi lety 1398 – 1401 na témže skalním hřebeni, na kterém stojí i Žebrák. A již roku 1400 nechal vládce na Točník převézt část královského pokladu.

Točník hrad 2

Poslední návštěva vladaře Václava IV. je na Točníku zaznamenána v záři roku 1415. Po upálení mistra Jana Husa se zde totiž přestal zdržovat. Po smrti Václava IV. přechází hrad na bratra Zikmunda, který z něho odvezl většinu vybavení i část státního pokladu. V červenci 1461 kupuje hrady Jiří z Poděbrad a postupuje je svým čtyřem synům. Nakonec se hrady dostanou do rukou Bedřicha ze Šumburka.

Točník hrad

Zkázu hradu Točník přiváží třicetiletá válka, kdy na hrad vtrhá císařské vojsko, které pouze ničilo. O mnoho let později, roku 1923, kupuje hrady Klub Československých turistů. Točník je stál 2000,- Kč a Žebrák 8000,- Kč. Klub zde provedl spoustu prací, avšak bez dozoru památkářů. Doslova brutálním zásahem bylo vybetonování podlah obou paláců.

České hrady jsou pěkné, navštivte i ty další.

V současnosti je Točník se Žebrákem ve vlastnictví Národního památkového ústavu a pokud se vypravíte k jejich objevování, není jednoduššího způsobu, než vyrazit po dálnici D5. Asi v polovině trasy z Prahy do Plzně dojedete ke sjezdu na Žebrák, odkud se dle ukazatelů vypravíte na Točník. Na místním parkovišti zaplatíte 50 korun a připravíte svá chodidla na výšlap vzhůru. Tělesně postižení mají povoleno dojet až k hradu.

Točník hrad - medvěd

Cestou vzhůru narazíte na jakousi farmičku se zvířaty, dále můžete posedět na lavicích a na stůl rozprostřít svou svačinu, přičemž děti mohou pobíhat kolem vás v zalesněném prostoru. Jakmile se ocitnete před hradem, což trvá z parkoviště loudavou chůzí asi tak 30 minut, nezapomeňte se jít podívat pod dřevěný most, kde mají svá obydlí medvědi Agáta a Martin ze seriálu Méďové na cestách. Dále zde uvidíte kachny, ovce, kozy, prasata i králíky.

TIP: V okolí navštivte i rozhlednu Třenická hora.

Do hradu se dostanete dokonce i se svým čtyřnohým mazlíčkem, který musí být na vodítku. Ovšem do kaple se váš pejsek nepodívá.

Do hradu Točník se můžete podívat jak bez průvodce, tak s ním a platit se zde dá pouze hotově. Pod hradem na louce se každoročně v létě koná hudební festival České hrady.

Nevíte, jaká je otevírací doba nebo kolik stojí vstupné? Mrkněte na web níže.

Web: www.hrad-tocnik.cz

Mapa

Ubytování v okolí Žebráku

Kam dál?

Velíz – slovanské rituální místo

Napsat komentář