V 7.15 hod. jsme v Pise a vyrážíme k Torre Padnete, dva roky je zavřená, Camposanta je hřbitov – svaté pole + Baptisteria. Po obědě Florencie – kostel Santa Groce – náhrobky Michelangelo, Galileo Galilei, Machiavelli, Rosini a Dante Alighieri.
U duomo Santa Maria den Fion se ztrácí průvodce, cestou ke galerii Ufizzi ho nacházíme, ale galerie je v neděli zavřená. Vedle kopie sochy Davida u stánku prodávají „detail“ Davida (penis), pro krámky nepoznáš, že jdeš po „Mostě zlatníků“ – ponte Vecchio, v paláci Pitti je krásný park, galerie je též zavřená, přes řeku Arno se opět vracíme k Baptisterii a málem šlapeme 414 schodů do 85 m výšky zvonice Campaniole, ale cena vstupného odradí i průvodce.
Po nejvěžatější vesničce Toskánska – San Gimignano jedeme do Sieny, na náměstí Il Campo se vždy 2. července a 16. srpna koná jezdecká slavnost, Palác Gaia má věž 102 m a 503 schodů, vstupné se vybírá nahoře (!?), Sienský dóm je z bílo-červeno-černozeleného mramoru, v baptisteriu je nečekaně vstup do křtitelnice. Místo do musea jdeme na deci červeného s ledem, Černoška ho rozbryndá a dvě kapky mám na kraťasech, fontána Fonte Gaia jsou dva psi plivající vodu a tím pro nás v roce 1995 končí Toskánsko.
San Marino
Měří 1 km2, má 25.000 obyvatel, San Marino je druhý nejmenší stát v Evropě a pátý nejmenší stát ve světě. V bazilice di San Marino jsou ostatky zakladatele – kameníka sv. Marina, degustujeme likéry, lze platit v Kčs, někde i ve zlotých, protože nejčastějšími návštěvníky jsou Češi, Poláci, Maďaři a Rusové. Rimini Beach je šok, statisíce turistů – hlavně Němců leží na 150 m široké pláži, dlouhá je 15 km, vchody po betonových pěšinách jsou číslovány, mělčina je do 200 m, leží v ní krysy. Večerní Rimini, rodiště světoznámého režiséra Federico Felliniho, je po večeři zajímavější, tisíce lidí večeří, pijí víno i pivo, lížou zmrzlinu, hrají na automatech, nakupují boty, oblečení a procházejí se do 01 hod.
V Bologni je nejstarší univerzita světa, byla založena v roce 1088, studenti zde platili za to, aby dostaly nejlepší informace a vzdělání, učitelé tedy učili to, co studenti požadovali, na rozdíl od Paříže, kde se vyučovalo to, co považovali za důležité profesoři. V údolí Pádu se objevují první kopce Dolomitů a Benátky, motorový člun nás veze k náměstí Sv. Marka, chrám má orientální ráz, čtyři koně z Konstantinopole a ostatky sv. Marka, na Kampanile – 99 m odbíjejí dva mouřeníni hodiny, náměstí je plné holubů, žerou zob i z ruky. V Dóžecím paláci v sále Velké rady 54 x 25 m jsou portréty 76 dóžat a Tintoretův Ráj – největší plátno na světě 22 x 7 m, jdeme po mostě vzdechů do státního vězení, Casanova unikl přes olověné střechy. Jedna účastnice jela „tabákový zájezd“ – bývalá kuřačka si na zájezd ušetřila rokem bez cigaret.
Četli jste všechny díly cestopisu?
1. Poznávací zájezd do Vatikánu autobusem
2. Vatikánská muzea jsou komplex uměleckých sbírek
3. Bazilika sv. Petra v Římě
4. Baia Domizia je městečko nedaleko Neapole
5. Město Pozzuoli a amfiteátr Flavio
6. Solfatara – kráter sopky v Neapoli
7. Pompeje a Herculaneum. Města, která zničila sopka
8. Památky a místa v Římě, která musíte navštívit
9. Toskánsko, Pisa a San Marino