Toulky severním Portugalskem

Severní Portugalsko je zemí nádherných scenérií a příjemných lidí, kteří možná neumí moc dobře anglicky (a v některých případech neumí vůbec), ale v době různých překladačů to již není překážkou.

Na toulkách po něm doporučuji pronajmout si vůz od jedné z mnoha místních půjčoven: získáte tak flexibilitu, kterou vám veřejná doprava neumožní a cenově vás to nevyjde o moc víc.

Severní Portugalsko

Začátek cesty je ideální v městečku Viana do Castelo. Kromě všudypřítomné kachlíkové architektury (kachlíky „azulejos“ jsou na každém kroku) se v něm nachází malebné uličky, sympatické obchůdky a především tři turistické atrakce.

Severní Portugalsko

Viana Severní Portugalsko

Castelo de Santiago da Barra – pevnost, volně přístupná, umístěná přímo v přístavu. Před ní se tyčí Menina de Viana, socha zlaté dívky, vítající rybáře při jejich návratu.

Severní Portugalsko 3

Na kopci nad Vianou stojí Bazilika svaté Lucie, ke které se můžete dostat buď po schodech, či lanovkou Funicular de Santa Luzia, přičemž jízdu lanovkou mohu jen doporučit, jedná se o skvělý zážitek. Z kopce je nádherný výhled na město a oceán.

Severní Portugalsko 5

Když sejdete zpět dolů do města, v kanále, vedoucím do zátoky, můžete nalézt bývalou nemocniční loď Gil Eannes. Roku 1955 byla vyrobena právě ve Vianě a plavila se až do Grónska a Newfoundlandu. Nyní je z ní muzeum a můžete si tam zajít i na operační sál a podívat se, v jakých podmínkách musel její zdravotnický personál fungovat. Ubytování doporučuji zvolit v nedaleké Amorose: je v příjemné dojezdové vzdálenosti, přímo na pobřeží Atlantského oceánu. Pláž je písečná se skalisky, ukrytými pod hladinou, takže koupání je vhodné jen za bezvětří, ale i během větru je na oceán impozantní pohled.

Severní Portugalsko 4

Národní park Peneda-Gerês

Po pobřeží přijde vhod si oddychnout ve vnitrozemí, mezi lesy národního parku Peneda-Gerês. Jen pozor, část parku spadá pod Španělsko, a tak pokud budete mít půjčený vůz, tak se španělským cestám buď vyhněte, nebo si je připlaťte, ať vás poté nepříjemně nepřekvapí dodatečný poplatek za překročení hranic. Po cestě se můžete zastavit ve velkoměstu Braga, proslaveném nepřeberným množstvím kostelů a církevních staveb, nad kterým se tyčí poutní místo Bom Jesus do Monte s barokními schody, které ale můžete vynechat a svézt se nahoru lanovkou na unikátní vodní pohon. Z vrchu je nádherný výhled na Bragu a její okolí. Dále doporučuji si trochu zajet přes vesnice a podívat se do Citânia de Briteiros. Jedná se o osídlení z doby železné, odkryté archeology – dodnes jsou tam ulice a půdorysy domů: ulicemi se celou dobu procházíte po prastarých cestách a je to velmi zajímavé.

Severní Portugalsko 8

V národním parku, do kterého se z této strany jede přes dva mosty nad širokou řekou, se ubytujte v lázeňském městečku Gerês – hotelů, apartmánů, penzionů a hostelů je tam více než dostatek.

Severní Portugalsko 6

Přímo nad městečkem je vyhlídka Miradouro velho da Pedra Bela (834 m.n.m.), na kterou vede dobře značená turistická cesta po silnici, cestou se nachází pitné studánky na doplnění vody. Výhled na vrchy parku je seshora vskutku impozantní.

Po pobřeží a lesích přijde vhod návštěva města: přímo se k tomu nabízí Porto, druhé největší město Portugalska, s bohatou nabídkou architektonických skvostů a vybraných restaurací. Neměli byste vynechat Livraria Lello, knihkupectví, které inspirovalo J. K. Rowlingovou při psaní Harryho Pottera. Zde si raději přivstaňte, fronty se tam stojí opravdu dlouhé a pozor, lístky se kupují v obchodě a až poté se stojí fronta na vstup, tak ať si to nemusíte vystát dvakrát.

Severní Portugalsko 7

Rozhodně se vydejte k řece, kde se projděte kolem promenády k mostu Dom Luís I, který je pro pěší, vozidla i tramvajovou dopravu a je vidět jeho inspirace Eiffelem. Nad mostem je vyhlídka na celé město i zátoku, můžete na ni vyšplhat pěšky, nebo opět zvolit lanovku, tentokrát již ale velmi moderní (a ve které vám na konci jízdy vnutí památeční fotografii). A po cestě zpět si vychutnávejte všudypřítomné azulejos, které jsou nejvíce vidět na portském nádraží, kde jsou z nich vyskládané celé obrazy. Svůj výlet krásami severního Portugalska zakončete posezením v nějakém z místních barů, kde si rozhodně nenechte ujít místní Portské z oblasti Duoro a zakousněte k tomu tradiční sendvič francesinhu a sladký Pastel de nata. Rozhodně to stojí za to.

Booking – Ubytování v Portugalsku