Toulovcovy maštale – skalní město v přírodní rezervaci


Česká republika nabízí ke shlédnutí mnoho krásných míst. Také ve Východních Čechách lze najít nemálo zajímavostí. Například, pokud zavítáte na Chrudimsko, přesněji řečeno, mezi okresy Chrudim a Svitavy, na rozmezí České tabule a Českomoravské vrchoviny, najdete přírodní rezervaci s názvem Toulovcovy maštale.

Jedná se o soustavu nevšedních skalních útvarů, pískovcového původu, vytvářejících „městečko“ se spletitým bludištěm chodeb a jeskyní a nacházející se v půvabných borových lesích.

Skalní město Toulovcovy maštale

Oblast je protkána turistickými trasami a cyklotrasami, vedoucími krásnými údolími, které prolíná říčka Novohradka se svými křišťálovými zátokami a kamenitými břehy, na nichž jistě spatříte nepřeberné množství přírodního bohatství ve formě zajímavé chráněné flory a fauny.

Nezřídka se na břehu objeví mlok skvrnitý, který tu má své rozmnožiště, lze tu najít dnes již poměrně vzácné blatouchy bahenní, mechy, kapradiny i jiné přírodní krásy naší vlasti. Jistě se vám zalíbí přecházet přes říčku po kamenech nebo zdolávat kopec po schodech vytvořených z kořenů stromů.

Parkování

Máte 3 možnosti, kde zaparkovat a podle toho zvolit délku výletu.

Parkoviště Bor u Skutče

Zde zaparkujete zdarma vedle zastávky autobusu. Následně stezka pokračuje po zelené turistické značce k Maštalím. Délka trasy od auta k cíli 2 km.

Parkoviště Vranice

Zde je placené parkoviště pro návštěvníky. Trasa vede po modré a poté po červené. Délka trasy 2 km.

Parkoviště Budislav

Zde je také místo k zaparkování, jedno u obecního úřadu a druhé kousek odsud když pojedete na Proseč tak je vpravo za křižovatkou. Z Budislavi jděte po červené turistické značce. Odtud to je nejdál cca 3,5km.

Okruhy (trasy)

V této oblasti je možné projít několik lákavých turistických okruhů různé náročnosti. Všechny lze nalézt na stránkách www.mastale.cz. Zde naleznete i další potřebné informace o tomto malebném a velmi zajímavém místě u nás.

TIP: Penzion Karafiát Štěpánov

Návštěvu Toulovcových maštalí můžete spojit i s prohlídkou nedalekého krásného zámku Nové Hrady, postaveného v 80. letech 18. století,  nebo vyšlapat 60 schodů na Toulovcovu rozhlednu, která patří do trojice rozhleden v této oblasti, spolu s rozhlednami Borůvka a Terezka, a ze které se vám otevře krásný výhled na Železné hory, Krkonoše i Orlické hory. Jistě by vás mohl zaujmout i 7,7 kilometrů dlouhý okruh tzv. Planetární stezky v nedalekém městečku Proseč, kde si přijdou na své hlavně rodiny s dětmi.

Ubytování v okolí

Fotogalerie

Přečtěte si ještě:

Napsat komentář