Tree house Sojčí hnízdo. Ubytování v domě na stromě


V posledních letech se to nabídkami na zážitkové ubytování jen hemží, Lesy města Brna nabízejí dokonce tři různé vyhlídkové posedy k přenocování. Jedná se o Tree house Babí Lom postavený na buku, U jezevce umístěný na modřínu a Sojčí hnízdo na douglasce.

My jsme přenocovali v Tree housu Sojčí hnízdo, který sice nemá k dispozici ohniště, ale v jeho areálu je houpačka, což ocení především děti.

Kde se Sojčí hnízdo nachází

Najdete jej na severu Brna mezi obcemi Kuřim, Lelekovice, Vranov a Lipůvka. V této zalesněné oblasti jsou přírodní rezervace Holé vrchy a Babí lom, právě na východním úpatí PR Babí lom je situováno Sojčí hnízdo.

Příjezd a parkování

Při cestě z Brna jeďte po silnici E461 směr Kuřim. Mezi Kuřimí a Lipůvkou pak odbočte vpravo na asfaltovou silnici a jeďte směr Svinošice. Po třech a půl kilometrech dojedete na křižovatku, kde odbočíte vpravo a bude pokračovat po zpevněné lesní cestě. Zhruba po jednom kilometru jste v cíli. U Tree housu se nachází i parkovací místo.

Tree house Sojčí hnízdo

Ubytování probíhá tak, že na smluvený čas přijede zaměstnanec Lesů města Brna a předá vám klíče, vodu a provede Vás po domě.

Název „Sojčí hnízdo“ získal posed kvůli vysokému výskytu sojky, ale i jeho tvaru. Posed je umístěn ve výšce pěti metrů nad zemí, je dřevěný, bez vody a elektřiny. Přístup k němu je po krátkých schůdkách do nástupní platformy, odkud vede most ke dveřím samotného tree housu. Posed je dvoupatrový, v přízemí jsou dvě rozkládací křesla, poličky, kamínka a schody do podkroví, kde je velká postel pro dva. Když projdete na balkón, tak po pravé straně je umístěn suchý záchod a po levé straně lavor na umývání. Na balkóně je stůl a židle a vybízí tak k tomu, dát si zde snídani či večeři a pozorovat u toho život v lese, hlavně ptactva. Mě se nejvíce líbily lucerničky, které jsme si mohli rozmístit v interiéru ale i na balkóně. Jejich součástí byly i baterky, takže jsme se nemuseli bát nehody s otevřeným ohněm. Večer jsme se tak zachumlali do deky a užívali jsme si nádhernou atmosféru, klid a pohodu.

Sojčí hnízdo je určeno pro čtyři osoby, mohou se zde ubytovat i děti. Most i balkón jsou totiž chráněny nejen zábradlím ale také ochrannou sítí.

Pod posedem je umístěna houpačka i dvě lavice k posezení. Tento tree house bohužel nedisponuje ohništěm z důvodu bezpečnosti.

Treehouse ceník

Zajímá vás cena za pronájem tohoto posedu? Kolik stojí ubytování zjistíte zde.

Pěší výlety z tree housu

Lelkovadlo

Ze Sojčího hnízda jsme pokračovali pěšky po zpevněné lesní cestě dále až k rozcestníku Lelkovadlo. Zde najdete nejen přístřešek, ale i tak zvané Lelkovadlo, což je past na lelky. Informační tabulka uvádí, že lidé tráví hodně času „chytáním lelků“ a že lelci se šíří právě z této oblasti. Pokud se lelků chcete zbavit, využijte tuto místní past.

Lesní bar U Jelínka

Od rozcestníku Lelkovadlo pak můžete pokračovat po červené turistické značce směr obec Vranov. Po půl kilometru dojdete k Lesnímu baru U Jelínka. Ve výdejním okénku si můžete objednat jak hlavní chod, tak i menší občerstvení. Venku je pak posezení s dřevěnými lavicemi. Otevřeno mají celoročně, ale raději si předem zkontrolujte otvírací dobu na konkrétní den.

Rozhledna Babí lom

Pokud se vydáte od rozcestníku Lelkovadlo doprava po modré a červené turistické značce, po půl kilometru dojdete k rozcestníku Babí lom. Když zde odbočíte opět doprava a půjdete po červené turistické značce po hřebeni, dojdete k vrcholu Babí lom, který se vypíná do výšky 562 metrů nad mořem. V případě, že se vydáte doleva po červené turistické značce, tak po necelém kilometru chůze zajímavou stezkou po hřebeni dojdete ke stejnojmenné rozhledně Babí lom. Po celou cestu se můžete kochat krásnými výhledy. Rozhledna se vypíná v nadmořské výšce 526 metrů, je volně přístupná a zdarma. Pyšní se výškou 15 metrů a okolní krajinu můžete pozorovat dokonce ze dvou plošin, na té vyšší budete mít výhled z dvanácti metrů.

U rozhledny nemůžete minout rozcestník, u kterého se můžete rozhodnout, že si uděláte okruh a vydáte se zpět k Sojčímu hnízdu třeba po žluté turistické značce. Druhou variantou je pokračovat dále po červené turistické značce a dojít do obce Lelekovice. V této obci se nachází zřícenina hradu Lelekovice, najdete zde jeho základy a informační tabuli.