Trenčínský hrad i město Trenčín na Slovensku si také nenechte ujít

Ačkoliv velká spousta Čechů stále nepovažuje Slovensko za zahraniční destinaci, právně to tak je. Minimálně musíte počítat s platbou v eurech. Městem, které rozhodně stojí za návštěvu, je bezesporu Trenčín, z nějž historie dýchá víc, než by se na první pohled mohlo zdát.

Trenčanský hrad

Město Trenčín a hrad - Slovensko

Hlavní dominantou města je beze sporu trenčianský hrad. Možná by bylo přesnější říci zbytky hradu. Málokterá zeď totiž zůstala zachovalá, o interiérech nemluvě. Nicméně navenek stavba působí stále honosně a majestátně. Aby ne, když stojí na skále! Díky tomu je odtud nádherný výhled nejen na celý Trenčín.

Když máte v létě štěstí, můžete v areálu zastihnout sokolníky s jejich dravci. Rozhodně nepropásněte šanci vidět ukázky výcviku, stojí to za to.

Takový zážitek totiž přispěje k dotvoření té správné hradní atmosféry. Než odejdete, nezapomeňte si hodit minci do studny přání.  

Trenčínský hrad - Slovensko

Římský nápis

Že Římané zavítali v době svého největšího rozmachu až k našemu území, víme již dlouho. Slováci o tom ovšem mají nevyvratitelný důkaz. Jde o vzkaz vyrytý do skály. Před zmíněným skalním masivem ovšem dnes stojí hotel. Jeho stavitelé ale s touto památkou počítali, a tak je možné si nápis přímo z hotelu prohlédnout. Ubytovací zařízení je to poměrně luxusní, ale vůbec se nestyďte jej kvůli tomuto unikátu navštívit. Nebudete první ani poslední turisté, kteří tam zavítají. Fotit vám tam ale nedovolí. Nicméně replika nápisu se dá pořídit na náměstí v infocentru.

Centrum města

Centrum Trenčína není příliš veliké. Možná právě proto působí tak malebně a, téměř by se dalo říci, útulně. Můžete zde najít zbytky původního opevnění, např. Dolní bránu nebo Kryté schody. Na obojí vás upozorní velké kovové cedule.

Město Trenčín - Slovensko 2

Lehce pohádkový nádech dává náměstí netradiční kašna, která vypadá jako ze studny lezoucí vodník, jenž před sebe plive proud vody. I jemu lidé házejí do studny mince a něco si přejí.

Město Trenčín - Slovensko

Když už mluvíme o náměstí, nelze přehlédnout jednu velice netradiční stavbu. Jde o bývalou synagogu. Dnes funguje spíše jako galerie, či koncertní síň.

Město Trenčín - Slovensko 3

Web: www.muzeumtn.sk

Ubytování Trenčín (booking)