Tři nejhezčí panoramata v Dolomitech


Dolomity nacházející se na severu Itálie, jsou vyhlášené nejen svými sjezdovkami, ale také překrásnými výhledy. Z hlubokých údolí se zvedají skalnaté kopce s travnatými pastvinami. Nad nimi ční často fotografovaná skaliska, která vám budou známá.

Velkou výhodou Dolomit je jejich snadná dostupnost. Na mnoha místech je možné vyjet do výše kolem 2000 m n. m., odkud lze dále vyrážet na túry. Časté jsou zde i horské chaty, kde naleznete vždy něco dobrého k snědku i možnost přespání. Kam tedy vyrazit za těmi nejlepšími výhledy?

Dolomity Itálie

Passo Sella

Výhled z tohoto sedla se rozkládá do tří světových stran. Nejvyšší bod sedla se nachází ve výšce 2244 m n. m.. Nejvýznamnějším bodem panoramatu je hora Sassolunga. Fotogenická stolová hora vyčnívá do krajiny v blízkosti sedla. Nezapomenutelný pohled nastává při svítání, kdy slunce osvítí její vrcholek a zbarví vápencovou horu do červena.

Hora Sassolngu Passo Sell Dolomity Itálie

Vpravo od Sassolungy se nachází klikatící se cesta do nedalekého sedla Gardena. Naopak na druhou stranu se nachází krásný výhled do údolí a více na východ se nachází zdejší ledovec Marmolada. Passo Sella je nejen rájem cyklistů, ale je také vyhlášené svými sjezdovkami.

Passo Giau

Oproti stolové hoře Sassolunze má passo Giau špičatější dominantu. Nad sedlem se do výše 2595 m n. m. vypíná hora Ra Gusela. Giau je nejvýše položeným sedlem Dolomit. Silnice zde vede až do výše 2236 m n. m. V okolí sedla se rozkládají krásné horské pastviny, kdy rozkvétají mnoha květinami. V tomto sedle se můžete těšit  na krásné světlo nejen při východu, ale i při západu slunce.

Cestou musíte zdolat velké množství ostrých zatáček, jež jsou oblíbené zejména mezi motorkáři. Pěkný výlet z tohoto sedla vede k jezeru Federa. Cestou můžete spatřit další působivou dominantu Forcella Giau. Vyrazit lze i na druhou stranu směrem k dalšími známému sedlu Falzarego.

Passo Giau hora Ra Gusela Dolomity Itálie

Passo Falzarego

Sedlo, v němž se kříží dvě významné silnice dosahuje výšky 2105 m n. m.. Velkým lákadlem je výjezd lanovkou či výstup na Piccolo Lagazuoi, jenž ční nad sedlem.

Piccolo Lagazuoi Dolomity Itálie

Z něj se Vám nabízí pohled na panorama skal Averau a Cingue Tori. Za dobré dohlednosti spatříte i vzdálenější masivy Sorapis, Tofane, Monte Pelmo či již zmíněný ledovec Marmolada.

Oblíbeným výletem z passa sella je nedaleké jezero Limedes. V němž se ráno i večer nádherně zrcadlí okolní masivy. Pokračovat pak můžete k Averau nebo až ke skalnímu uskupení Cinque Tori. K němu lze vyjet i lanovkou, jejíž spodní stanice se nachází níže v údolí směrem k městu Cortina d´Ampenzo.

Nedaleko Passa Falzarego se nachází další sedlo jménem Lavadero s pěkným jezerem nedaleko silnice. Mezi těmito sedly se nachází pozůstatky staré vojenské pevnosti, v níž je zpřístupněná expozice.

Dolomity nabízí nejen tyto tři nezapomenutelná panoramata, ale i mnoho dalších, které se vám nesmazatelně vryjí do paměti. Při své vlastní návštěvě Dolomit jistě objevíte své vlastní favority.

Ubytování v Dolomitech

Související:

Na hory obytným autem

Napsat komentář