Trocnov – památník Jana Žižky


Trocnov je malá vesnice nacházející se nedaleko obce Borovany v okrese České Budějovice. Na tomto místě se narodil Jan Žižka, který byl velkým husitským vojevůdcem. Kdysi se zde nacházel les, rybník a dvě hospodářská stavení (takzvané dvorce). Dnes je zde umístěn Památník Jana Žižky z Trocnova. Je to místo plné historie a zároveň láká klidem, který zde panuje.

Jak se dostat do Trocnova?

Nejjednodušší cesta, jak se sem dostat, je jet autem. Území Památníku se nenachází přímo v Trocnově, je tedy dobré se držet ukazatelů, které už od Borovan ukazují cestu k Památníku. Ukazatelé zavedou návštěvníky až před brány samotného areálu, kde všechny vítá železný nápis Památník Jana Žižky z Trocnova.

Putování místní krajinou začíná

U parkoviště se nachází budova Muzea husitského hnutí. Celý okruh zde začíná a také končí. Návštěvník se v muzeu dozví něco o Janu Žižkovi, o životě v Trocnově, o husitství. Muzeum je připraveno na návštěvníky všech věkových kategorií.

Od muzea vede pěší okruh, který je dlouhý čtyři kilometry a je na něm umístěno mnoho zajímavostí. Turisté zde naleznou archeologické vykopávky, které dokládají, že se zde nacházel dvorec, který patřil rodině Jana Žižky.

Trocnov historie

Tabule s informacemi o zdejším životě ve středověku, historii, životě Jana Žižky a významných bitvách provází návštěvníky celým areálem. Na tabulích je navíc umístěn QR kód, který poskytuje turistům ještě více informací popisujících Žižkovo rodiště.

Přibližně uprostřed parku, kde je dnes louka, ale dříve tu byl velký rybník, stojí socha tohoto významného vojevůdce v nadživotní velikosti. Areál se sochou Jana Žižky je od roku 1960 brán za národní kulturní památku. Dnes je louka využívána ke kulturním akcím.

Dále po cestě se nachází podle legendy místo narození Jana Žižky, které je označeno velkým kamenem. O legendě, která se k jeho narození vztahuje, se návštěvníci dočtou na další informační tabuli.

TIP: Chcete-li vidět opravdu velkou sochu Jana Žižky, popojeďte do nedaleké obce Sudoměř.

Odtud cesta vede do lesa, kde byly zachovány rybníčky s přírodními biotopy, které charakterizují toto území. Poté přejde okolo Mikšova dvorce. Nakonec návštěvník projde po hrázi Horního rybníka a přes budoucí archeoskanzen se dostane zpět na parkoviště.

Výstavba archeoskanzenu započala v roce 2020 a měla by být dokončena v roce 2024. Měla by tu tak vzniknout vesnice podle dobových plánů s možností nahlédnutí do způsobu života dávných osadníků. Práce probíhající na stavbě jsou většinou rukodělné a velmi složité, protože se snaží kopírovat dřívější způsob zpracování dřeva i výstavby jako takové.

Trocnovské akce

Každoročně se zde také pořádají Trocnovské slavnosti. Ty se vztahují k období husitství v českých zemích. Program je připraven pro dospělé i pro děti. Slavnosti se konají vždy v září.

Otevírací doba

Areál Památníku je přístupný celoročně a jistě potěší i to, že je celé území bezbariérové. U parkoviště se nachází občerstvení a v prostoru Památníku se poté nachází druhé občerstvovací stanoviště s lavičkami. Informace o sezónním otevření místního muzea návštěvník nalezne na internetových stránkách.

Fotogalerie

Web: www.muzeumcb.cz/pamatnik-jana-zizky-z-trocnova

Kam na výlety v okolí: