Trolové v Norsku

Nasazuji sandály, jedeme stejnou cestou jako včera ale z Vesterálů, v Malbo odbočujeme na Lofoty, vychutnáváme si fjordy, riskéři prý přeskakují Svolværskou kozu z jednoho rohu na druhý, dole je hřbitov, v Ricu je wc.


Lofoty

V Nusfjordu jdeme od velkého skladu ryb k jezírku, pak chvíli stoupáme, borůvky si nepleteme s durmanem nebo čím, těšíme se na město „A“ – nejjižnější město Lofot, ale ubytují nás mimo, v chatce spaly před deseti dny Češky. Jana vaří třetí večeři – lososa s bramborovou kaší, losos žere krevety, proto je červený, jíme ve 21.45 hod. Velká chata má tryskovou sprchu, ale nemá televizor, sousedi – důchodci jsou se zájezdem velmi spokojeni a již si sami uvařili polévku a čaj. V 04 hod. budím Milana, aby fotil a v 5.25 hod. čekáme na náš bus, nabíráme další Čechy a průvodkyně Jana nemůže najít kontaktního Nora pro předání klíčů, odjíždíme trajektem z Lofot do Bodo – druhé největší město severního Norska, ze tří hodin jízdy dvě spím.

V Saltsraumen je největší vodní vír na světě, ale záleží na Měsíci, odlivu a přílivu, Jana griluje párek v rohlíku. Na polárním kruhu se fotíme s rodinou pana ředitele, v noci při požárním poplachu č. 2 spadl z postele, když naši kuřáci porušili 2x zákaz kouření, kamenné mužíky – trolíky fotíme, ale nestavíme. Vidíme pomník ruským i jugoslávským zajatcům stavícím silnici 1942-5, kupuji za 50 NK další certifikát s polárním kruhem, od června do poloviny července lze tady pozorovat půlnoční slunce, končí nám týden za polárním kruhem.

Bydlíme ve škole v přírodě, Jana vaří šunku 1 cm silnou s malými kolínky a okurkou, bolí mě záda a celý den chci dospávat, ale marně, fotit není co, do hajan ve 21.30 hod. Další den fotíme losí skok v Laks, proti Rýnským vodopádům je poloviční, vidíme vlak a kanadskou krajinu – smrk a bříza, u brány do severního Norska kupuji 2x losa po 39 NK.

Ve Stiklestadu je v kapli Olaf II. svatý (jako náš Václav), muzeum je asi zdarma, nebo jsme vešli zadem, vidíme zpívající ptáčky a kovárnu. V středověkém hlavním městě Norska Trondheimu je 102 m dlouhá korunovační katedrála Nidaros, fotím dům, kde bydlel Jan Neruda a z dřevěného mostu 100 let staré domy – obchody a sklady. Naše osma jde na kopec ke Kristiansen Festingu, vidíme nejstarší výtah na jízdní kola z roku 1993, vložíš kartu, stoupneš a jedeš. V pubu na řece pijeme nejdražší pivo – půllitr za 48 NK x 4.20 = 202 Kč, „šetřílkové“ dali za třetinku 41 NK = 172 Kč, po sprše do hajan ve 24 hod., stále je světlo, od 23 hod. mám pocit, že se trochu zešeřilo.

Trolí stezka v Norsku

Pokračujeme do Dombasu, Trolí park + film = 30 NK, vidíme pižmoně, za wc šetřím 5 Nk a při odchodu šetřím i nějakému Němci, kupuji rodinku Trolů za 139 a losa pro Jarku za 36 NK. Zlatou cestou Norska dojedeme k jediné dopravní značce v Norsku – pozor Trol a projedeme adrenalinovou Trolí stezkou 11 zatáček s převýšením 900 m.

Fotogalerie

Nordcapp ubytování (booking)

Další díly cestopisu

  1. díl – Cesta na Nordkapp – poznávací zájezd busem
  2. díl – Nordkapp – nejsevernější místo Evropy
  3. díl – Norské fjordy a města Tromso a Narvik
  4. díl – Velrybí safari v Norsku
  5. díl – Trolové v Norsku
  6. díl – Jostedalsbreen – největší norský ledovec
  7. díl – Holmenkollen – středisko zimních sportů

Napsat komentář