Turnov – srdce Českého ráje


Město Turnov bylo založeno ve 13.století rodem Markvarticů a nachází se na řece Jizeře, na okraji CHKO Český ráj.

Turnov památky a zajímavosti

V Turnově lze spatřit řadu nejen církevních památek – Husův sbor (funkcionalistická stavba se zvonicí), ale i židovských – synagoga z 18. století nebo židovský hřbitov.

Mezi ostatní zajímavosti města patří například Barokní kašna se sousoším sv. Václava, budova Sokolovny a nebo novorenesanční budova České Spořitelny z roku 1906.

K Turnovsku od nepaměti patří především výroba šperků a drahých kamenů. Proto zde doporučujeme navštívit muzeum Galerie Granát. Otevřeno je po celý rok, tedy od ledna do prosince od pondělí do pátku od 9ti do 17ti hodin.

V regionu lze také strávit aktivní dovolenou. Kurzy horolezectví pro úplné začátečníky i pokročilé nabízí Outdoorova School se sídlem v Mašově 231, v Turnově. Výcvik probíhá pod vedení certifikovaného instruktora, takže se není opravdu čeho bát.

Ten, kdo by rád zkusil například jízdu na koni, může. Region nabízí celkem 3 jízdárny. Vyjížďky nabízí například Statek u Škodů, ekologická farma Dvůr Bročice a nebo rodinná stáj ve Vitanovicích u Pěnčína.

Vraťme se ale do historie tohoto úžasného místa. Život města byl odjakživa ovlivňován svoji polohou. Město totiž leží či leželo na obchodní cestě do Žitavy, dnes spíše známé pod pojmem Zittau. Nemalý vliv mělo i působení dominikánského kláštera.

TIP: Vánoční trhy Žitava Německo

V 15. století dochází k rozkvětu řemesel a obchodu. Mezi řemesla, která se v oblasti provozovala jmenujme pár – hornictví, sklářství, brusičství a například barvířství. Hospodářský rozkvět byl ukončen požárem města v dubnu roku 1538. Později došlo ke třicetileté válce, která městu taky dvakrát neprospěla.

Ten, kdo by rád navštívil tuto lokalitu, tak může použít rychlostí silnici R10 přímo z Prahy. Železniční stanice Turnov patří mezi jeden z hlavních železničních uzlů Libereckého kraje, a není tedy problém dopravit se do Turnova i vlakem.

Turnov ubytování

Fotogalerie

Kam dál v okolí:

Napsat komentář