Tutanchamon výstava Brno


Nejen když prší je ideální čas navštívit výstavu Tutanchamon, kterou si můžete prohlédnout na výstavišti v Brně.

Výstava Tutanchamon parkování

V ulici Křižkovského, téměř naproti výstavišti, je parkovací dům s kapacitou 850 míst a zaplatíte pouze 20 kč/hod. Výstavu zvládnete za 2 hodiny úplně v pohodě.

Kudy na výstaviště

Projdete vstupem u brány 3 – GATE 3 a dále budete pokračovat rovně a vlevo do pavilonu C. Vše je označeno pro návštěvníky přehledně.

Tutanchamon Brno vstupné

Nákup vstupenek přes internet online je výhoda, nemusíte stát ve frontě, později byla celkem dlouhá několik desítek metrů.

Máte dvě možnosti vstupného:

Vstupenka klasická

Zde si vyberete datum a přesný čas a v tuto dobu zde musíte být. Kdo je z Brna, ten problém mít asi nebude, kdo ale přijede z větší dálky, třeba vám to přesně nevyjde a pak by byl problém, že byste se už na výstavu nedostali. proto se zdá lepší varianta druhá, kterou jsme zvolili my.

Tutanchamon Brno VIP vstupenka

Ta má platnost do konce měsíce srpna a můžete přijet kdykoliv během dne, takže je to více flexibilnější.

Při vstupu je ukážete pokladní, není třeba je tisknout, stačí je mít v mobilu.

Šatna

Je zde také možnost si zdarma uschovat tašku, batoh, oblečení nebo např. mokrý deštník. To jsme rádi využili, v den naší návštěvy opravdu dost pršelo a to byl také jeden z důvodů, proč jsme sem vyrazili. Od šatnářky dostanete štítek s číslem háčku v šatně, obsluha je u okénka a u druhého, které je naproti, si po prohlédnutí výstavy věci vyzvednete.

Tutanchamon výstava recenze

Při vstupu dostanete „sluchátko“, protože prohlídka je bez průvodce, ale vše slyšíte ve sluchátku po zvolení čísla vystaveného exponátu a nebo je to v dalších místnostech puštěno do sluchátka automaticky.

Při vstupu byla první velká místnost s prvními poznatky. Poté následovala projekce – jak došlo k objevení hrobky faraóna.

Další vstup představoval, jak došlo k nálezu hrobky – co vše obsahoval nález a jaké těžkosti provázely hlavního archeologa Howarda Cartera při objevování / odhalování. Předměty byly za průhlednou látkou a podle poslechu se objevovaly nasvícené. Byly to všechny předměty nalezené s faraónem.

Výstava Tutanchamon 2

V prohlídce se dozvíte i přesná data od začátku výkopů až do objevení a převozu pokladů i samotného sarkofágu a rakve.

Výstava Tutanchamon 7

Výstava dále pokračuje velkými předměty, kde je možno si vše řádně a v klidu prohlédnout a vyfotit, ale bez blesku. Nejkrásnější je asi zlatá maska, ta měla ochraňovat nejdůležitější část králova těla, hlavně obličej. Je ze zlata vykládaná drahými kameny a barevným sklem.

Výstava Tutanchamon

Výstava Tutanchamon 3

Ale předmětů tam je opravdu velké množství. Trůn, křesla, dýky, sošky bohů, modely lodí, lehátka – lůžka představující pár zvířat – lvice, krávy, hroší hlavy….

Samotná rakev měla 3 části – vnější, prostřední a vnitřní, ta je ze zlata a váží 110 kg.

Výstava Tutanchamon 4 Výstava Tutanchamon 5 Výstava Tutanchamon 6

Otevírací doba

  • Denně 9 – 20h

Tutanchamon Brno do kdy

Výstavu můžete navštívit od 26. dubna do 8. ledna 2023.

Web: www.tut-brno.cz

Ubytování v Brně

Zajímavá místa v okolí: