Na Vysočině můžete narazit na malebnou vesničku, Chlébské. Zpočátku všední vesnička však skrývá přírodní překvapení v podobě Údolí Chlébského potoka. Jedná se o přírodní rezervaci, která je výjimečná mimořádně hojným výskytem bledule jarní.
Obsah článku
Chlébský potok a chlébské bledule
Bledule rostou v okolí potoka a vytváří pro návštěvníky bílou senzaci v podobě tisíců rostlinek. Největší rozmach můžete začít zpočátku jara, kdy bledule začínají růst. Většinou se jedná o období mezi březnem a dubnem, kdy Údolí Chlébského potoka nabízí zážitek velkému množství turistů.
Chlebske údolí
Existují především dva způsoby, jak si tuto přírodní rezervaci projít.
První možností je vyrazit z vesničky Chlébské. Na Údolí Chlébského potoka Vás navedou zejména šipky a cedule. Připravte se ale, že cesta bývá většinou zablácená.
Pokud zvolíte druhou možnost a vyrazíte ze směru od nedaleké Nedvědice, můžete nejdříve počítat s pevnější, silniční cestou. Pokud si ale chcete Údolí Chlébského potoka projít celé, musíte s občasným nepříznivým terénem počítat.
Naučná stezka údolím Chlébského potoka
Největší nával návštěvníků je o víkendech a v odpoledních hodinách. Výhoda víkendové návštěv spočívá v tom, že je většinou u cesty před vstupem k bledulím otevřen stánek s občerstvením. Toho můžete využít před zahájením výpravy v rámci posilnění nebo na konci procházky, na doplnění sil.
Pokud si ale chcete procházku vychutnat naplno a bez velkého ruchu lidí, zvolte dopolední hodiny všedního dne, kdy je Údolí Chébského potoka téměř bez návštěvníků.
Zajímá Vás, jak se sem dostat? Jednou z možností je využít auto k dopravení se do okolních vesnic (Chlébské, Skorotice, Černovice). Dojít k přírodní rezervaci pěšky už nebude problém. Další variantou je dostat se do Nedvědice pomocí vlakové či autobusové dopravy a poté využít pěší formu dopravy. Pokud chcete, můžete využít i kolo, které si na konci Chlébské uzamknete do stojanu na kola.