Údolím Šembery vás provede naučná stezka

Pokud chcete podniknout výlet s nádechem starých trampských časů a pokochat se překrásným údolím, vydejte se kolem toku říčky Šembery. Nejen že toto romantické místo vyhledávali už staří trampové, ale můžete se vydat i po stopách pokladu na zřícenině hrádku Šember.


Toto malebné místo vás osloví nejen svou historií a krásou, ale možná zde najdete i trochu tajemna.

Naučná stezka údolím říčky Šembery

Nachází se zde NS údolím Šembery a celá její trasa má zhruba 10 km. Jelikož jsme dorazili autem a chtěli si projít menší okruh, volíme jako začátek cesty rozcestník Na Šembeře, kde se nachází malé parkoviště. Odtud se dá výlet naplánovat kamkoliv. Máme malé děti, proto volba cca 4 km po mírně náročném terénu je pro nás dobrým řešením. Bohužel kočárek ani odrážedlo není na tuto výpravu vhodný.

Údolí Šembery - naučná stezka

Výlet Šembera

Jak už bylo uvedeno, náš výlet začíná na rozcestníku Na Šembeře. Zde se vydáme po červené značce a zhruba po 300 metrech narazíte na další rozcestník Pod Šemberem, kde se cesty rozdělují. Jdeme stále po červené. Zanedlouho konečně spatříme příjemně šumící Šemberu a věřte, že v letních horkých dnech bude tato procházka více než příjemná. Pokračujeme dále přes dřevěný most do lesa a cestou se stále kocháme malebným údolím, která je zdobena balvany různých velikostí a tvarů.

Naučná stezka údolím Šembery

Šemberské údolí

Dorazíme k dalšímu mostku a naučné ceduli kde si můžeme odpočinout, protože následný terén bude trochu strmější. Začínáme zde také pozorovat chatky po starých trempech někdy až ve velmi krkolomných srázech. Ujdeme zhruba 700 metrů, mineme odbočku na zelenou značku, po které se budeme vracet a dojdeme až na rozcestník Na Zámkách. Je zde velký stůl vhodný na svačinu a výhled do trampské osady. Po svačině vyrážíme cca 150 metrů nazpět a zde nás pro změnu povede značka zelená a žlutá. Další cíl je hradiště Šember, kde půjdete po stopách pokladu až dorazíte přímo na zříceninu hrádku Šember. Sejdeme z kopce a stále po zelené a žluté pokračujeme nenáročnou lesní cestou zpět k rozcestníku Pod Šemberem. Vozidlo máme do slova za rohem. Všem přejeme krásný osvěžující výlet.

Kam dál v okolí: