Uhlířův domek – známá kulisa z Pyšné princezny

Uhlířův domek můžete znát z pohádky Pyšná princezna. Nedávno zde byla postavena jeho replika a tak se každý z návštěvníků může podívat, kde se ten známý film točil a proč je dodnes oblíbený.


Parkování

V obci Vysoká Lípa je parkoviště pro cca 20 aut, cena za parkovné na celý den je 150 kč. Lze zaplatit i kartou nebo mobilem.

Trasa

Cesta k Uhlířské chaloupce vede celou dobu po asfaltu po Vysokolipské silnici. Po cca půl km můžete odbočit vlevo na Šaunštejn, zde jsme také před lety byli a článek si též můžete přečíst.

My ale půjdeme dále po naučné stezce Česká silnice. Ta by vás dovedla až do Zadních Jetřichovic. Tato trasa má délku 6km a má 12 zastavení. Naše trasa povede od rozcestí po Šaunštejnem jen 1,6km, celkem od parkoviště to je 2,3km. Cestou vás čeká několik zajímavostí.

Jako první mě zaujalo první zastavení s informační cedulí popisující Smolný kámen, což je převis, který v době kamenné využívali lovci jako své sídliště.

Smolný kámen

Dále mě zaujala Dehtářská pec, ta je vidět vpravo pod skalním masivem a používala nejen pro výrobu dřevěného uhlí, ale hlavně se zde vyráběl dehet pomocí hmoty z pryskyřice a ze štípaného dříví.

Dehtářská pec

Po pár stovkách metrů uvidíte vlevo dřevěnou sochu soba. Ta má připomínat dobu, kdy zde před mnoha a mnoha lety právě sobi žili, než začali migrovat.

Dřevěná socha soba

Další zastávkou je dřevěná socha lovce se psem. Zde je možné odbočit doprava na NS Jetřichovické stěny. Trasa až do Jetřichovic má délku 3km a ujdete ji za 1 hodinu.

Dřevěná socha lovce se psem

A cíl výletu už je odtud jen za zatáčkou, je menší než je vidět na fotkách, k domku vede dřevěný chodníček, na jehož konci jsou 2 dřevěné sochy medvědů. Ti si v pohádce také zahráli. Domeček je zvěnku pěkný, stylový, je to věrná replika. Vevnitř je jen „přístřešek“, jinak nic. Natočil jsem i video.

Pohodovou procházkou to zvládnete maximálně za 2 hodiny tak i zpět, ve Vysoké Lípě je několik restaurací, kde se můžete posilnit.

Pohádka Pyšná princezna se natáčela také na Dolském mlýně, kam též můžete dojít z Vysoké Lípy.

Fotogalerie

Napsat komentář