Užhorod – ukrajinské město nedaleko hranic Slovenska


Užhorod je město na Ukrajině nacházející se poblíž Slovenských hranic. Při cestě sem stojí za zastávku velké jezero, které leží ve vesnici Michalovce na hraničním přechodu Slovenska s Ukrajinou a jmenuje se Zemplinská šírava. U jezera se můžete zastavit a kempovat, než se vydáte na dobrodružnou cestu.

České stopy

Užhorod leží na řece Uh a je významným městem Zakarpatské Ukrajiny, která v minulosti byla součástí Československa. Žila zde početná komunita Čechů, kteří vystavěli některé stavby, stojící ve městě dodnes. V centru města je česká čtvrť Malé Galago, která připomíná Prahu, dodnes jsou zde nápisy v češtině. Zajímavostí je busta Tomáše Garrigue Masaryka a malá kovová socha vojáka Švejka na zábradlí u řeky.

Památky

Město žije kulturním životem, najdete zde několik muzejí, divadlo i univerzitu. Můžete si prohlédnout také katedrály a kostely, které jsou velmi zdobné a vyznačují se typickými kulatými věžičkami.

Užhorodský hrad stojí na skále nad městem a jeho stavba začala v 9. století. Původním majitelem hradu byl kníže Laborec, který byl později vyhnán nájezdníky. V objektu hradu se nachází kaple z 12. století se zdobnými reliéfy a malbami. Hrad v dnešní době slouží jako muzeum s dobovou tématikou.

Katedrála Povýšení svatého kříže a Chrám Krista Spasitele,  nejkrásnější kostely ve městě. Jsou zdobeny zlacením a věžičkami a postaveny v barokním a staroruském slohu.

Město Užhorod na Ukrajině

Skanzen lidové kultury je park s dřevěnými stavbami připomínající dobové domky lidí, žijících v minulosti na Zakarpatské Ukrajině. Kromě obytných domů zde stojí také kovárna, mlýn nebo škola. Dominantou je dřevěný kostelík Svatého Michala pocházející z vesnice nedaleko Mukačeva.

Užhorod je zajímavé město, kde můžete poznat zajímavou atmosféru východních zemí a přitom nemusíte cestovat příliš daleko. Z města se dá dostat místními malými autobusy do blízkých hor, například do vesnice Mižhorje, kde vede trasa přes horské louky plné květin do vesnice Koločava, kde působil známý Nikola Šuhaj loupežník.