V okolí Františkových Lázní se snoubí kultura s přírodou


Samotné Františkovy Lázně nabízejí mnoho míst k návštěvě. Lázeňské centrum je poměrně malé, ale obklopené rozsáhlými parky, v nichž jsou rozmístěny minerální prameny. Poblíž dolního konce hlavní Národní třídy se nachází snad nejznámější symbol města – socha malého chlapce s rybou.

Chlapec se jmenuje František a dle legendy blahodárně působí na ženskou plodnost. Protože zde sedí nahý, je v chladném počasí oblečen do pletené čepice a šály.

Františkovy Lázně

Rozhledna

Procházkou parkem se můžete vypravit k romantické rozhledně Salingburg. Ta byla postavena začátkem dvacátého století a má připomínat hradní zříceninu. Motivací k jejímu zbudování údajně bylo to, že narozdíl od dalších velkých lázní – Karlových Varů a Mariánských Lázní – ty Františkovy žádnou rozhlednu neměly.

Nutno však podotknout, že z vrcholu věže moc daleko nedohlédnete.

Vyrazíte-li z lázní dál kterýmkoliv směrem, dozajista narazíte na zajímavé místo. Směrem na jih můžete navštívit jednu z nejmladších sopek na našem území – Komorní hůrku. Aktivní byla ještě před 250 tisíci let. Lokalitu několikrát navštívil za účelem geologické průzkumu Johann Wolfgang Goethe a inicioval vyražení průzkumné štoly.

Přírodní rezervace Soos

Přírodní park SOOS

Severovýchodním směrem se rozkládá další z přírodních památek – geologický park SOOS. Netradiční název lokality pochází samozřejmě z němčiny a označuje močál.

Skrze park se můžete projít po povalových chodnících a obdivovat takzvané mofety. Jedná se o bahenní sopky, kdy na povrch z nitra Země vyvěrá oxid uhličitý.

Po deštích v některých proláklinách vznikají malá jezírka a může se zdát, že se v nich voda doslova vaří. Jde však jen o probublávání unikajícího plynu.

Přírodní rezervace Soos 2

Mimo přírodních památek však v okolí Františkových Lázní nalezneme i památky kulturní. Na západ od města se na ostrohu nad Slatinným potokem tyčí hrad Seeberg z třináctého století. Uvnitř dnes naleznete expozici spíše modernější – vybavení pochází z devatenáctého a dvacátého století. Pravidelně se zde pořádají jarmarky a další kulturní akce.

Ubytování v okolí

Sdílejte článek s přáteli

Napsat komentář