Vamberk a Díra u Hanušovic


Při návratu z nezapomenutelné dovolené v Jeseníku se zastavujeme v malebné horské vesničce Vikantice, kde před válkou mezi Němci žila jen jedna česká rodina. Nyní zde žije 74 obyvatel a podle statistik je nejchudší obcí v České republice.

Kde se natáčela Díra u Hanušovic

Její význam vzrostl tím, že se zde natáčel film Díra u Hanušovic a ten získal tři České lvy a deset nominací na lva. Stoupáme zpátky k horské obci Branná s kostelem archanděla Michaela, hradem Kolštejn a prvními zasněženými sjezdovkami v Jeseníkách, údajně se zde lyžuje až do dubna. V Králíkách nás směrovka vede do Žamberka přes Mladkov, ušetříme 10 km a stoupání na Červenovodské sedlo, podle Mapy.cz ztratíme jednu minutu, ale máme krásné výhledy.

Vamberk a muzeum krajky

Ve Vamberku zastavujeme na náměstí, parkování je zdarma ! Muzeum krajky stojí naproti kostelu sv. Prokopa a má polední pauzu. Nezbývá než hledat na náměstí jídelnu, na doporučení dvou pánů vycházejících z restaurace Na Pětce, vstupujeme dovnitř a děláme dobře, je plno a denní menu i s vychlazenou limonádou je chutné a do 100 Kč.

TIP: Hrad Potštejn – rozsáhlá zřícenina ve Východních Čechách

Cestou zpět vidíme pamětní desky zdejších rodáků – buditele a nakladatele Josefa Richarda Vilímka a hudebního skladatele Jana Václava Voříška.

Do muzea se vstupuje přes prodejnu paličkovaných krajek a veškerých potřeb pro krajkářky – mARTina. Za vstupné 60 Kč nejprve zhlédneme krátký film o historii krajky, ve Vamberku se vyráběly stovky let téměř v každé domácnosti.

Kocháme se starými lidovými krajkami i nádhernými moderními vzory.

V interaktivní dílně si podle návodu zkoušíme paličkovat nejprve na „trenažéru“, v přízemí si vyzkoušíme strojní paličkování s ručním pohonem a vyrobený kousek si odstřihujeme.

V květinářství na náměstí vykoupíme poslední tři sklenice lesního medu od místního včelaře po 140 Kč.

Fotogalerie