Vánoční – adventní trhy ve Vídni


Mnoho druhů punčů ve stylových hrníčcích, pečené kaštany, dirndly, obrovské brambory přelité omáčkou, dřevěné výrobky, rozsvícená světla a vánoční výzdoba, klobásky, dílny, koníci s kočáry a zpěv sborů. To jsou vídeňské adventní a vánoční trhy. Častý cíl mnoha českých turistů.

Není divu, do Vídně to máme blízko. A to jak vzdáleností, tak i jinak. Vídeň byla tři sta let naším hlavním městem, duch starého mocnářství je tu stále patrný a společnou historii jen tak někdo nevymaže. Co tedy ve Vídni navštívit?

Vánoční trhy Vídeň

Vánoční - adventní trhy ve Vídni

Nejznámější adventní trhy najdete v centru města. Výhodou je, že se nachází u známých památek a vše si tedy prohlédnete zároveň. Určitě nevynechejte tradiční trhy před katedrálou svatého Štěpána (Stephansplatz), Hofburg a trhy u blízkého náměstí Michaelerplatz nebo vánoční vesničku na náměstí Marie Terezie (Maria Theresien Platz). A samozřejmě se musíte vydat na největší trhy u vídeňské radnice (Rathausplatz) a užít si pohled na osvětlenou radnici i okolí.

Kdy se konají

Každoročně od druhé poloviny listopadu a trvají až do prosincového svátku sv. Štěpána 26.12.

Na webových stránkách města Vídně je mapa se seznamem trhů, otevírací dobou a dalšími praktickými informacemi.

Vánoční - adventní trhy - Vídeň 2 Vánoční - adventní trhy - Vídeň 3

Co koupit

Vídeňané si na trzích dávají záležet, rozhodně si na nich nekoupíte žádné cetky, ale tradiční rakouské rukodělné výrobky. Nakupte si třeba vánoční ozdoby, cínové vojáčky, keramiku, dřevěné výrobky či betlémy.

Co si dát dobrého na vánočních trzích ve Vídni

A co se týče kulinářských specialit, doporučujeme zejména pořádnou ochutnávku punče, který Rakušané vyrábějí v alkoholické i nealkoholické variantě a s mnoha příchutěmi. Hrneček od punče si můžete odvézt domů a nechat si tak milý suvenýr. Určitě ochutnejte také pečené kaštany nebo speciality od řezníků.

TIP: Jednodenní zájezdy do Vídně na vánoční trhy

Trhy budou bavit i děti. V prostoru radnice jsou pro ně připraveny vánoční dílničky, na jiných místech zase zvířátka. A všude mnoho světel k obdivování. Vídeň vám rozhodně vdechne vánoční atmosféru.

Vánoční trhy ve Vídni aneb do Rakouska v zimě s rodinou

Pozvání na vánoční trhy do Vídně je hezký dárek, jedeme s rodinou dcery a je nás šest. Regiojet vyjíždí z Pardubic včas, vagon č. 1 je plně obsazen.

Vlakem směr Vídeň v Rakousku

Čeká nás 300 km, tři hodiny jízdy vlakem a benefity – balená voda, denní tisk, časopisy a cappuccino zdarma, za 10 Kč si kupujeme výborný švestkový koláč.

Vlakem přes Dunaj

Na nádraží ve Vídni obdivujeme marcipánový vláček.

Vlakové nádraží - Vídeň Rakousko

Podle navigace v mobilu se pět minut přesouváme do hotelu.

Pohled z okna hotelu - Vídeň Rakousko

Ve čtvrtém patře máme byt 2+1 s příslušenstvím a kuchyňskou linkou, trojskla v oknech nepropustí dovnitř žádný hluk.

rezervujte ubytování

Po vybalení vyrážíme do tmy. První vánoční trh nás čeká u barokního paláce Belveder, prý při pohledu zvenčí nejhezčího palácového komplexu ve Vídni, pěšky je to 10 min. od hotelu, palác i stánky září za jezerem a zrcadlí se na hladině.

Zrcadlení - Vídeň Rakousko

Santův vláček táhnou dva páry sobů, hraje jim k tomu hlasitá hudba.

Vláček - Vídeň Rakousko

A již jsme u stánků, můžeme si vybrat z mnoha druhů brambůrků, sýrů, chlebů, pečiva a především horkých punčů. Ceny na vánočních trzích ve Vídni jsou celkem v normě.

Brambůrky - Vídeň Rakousko

Sýry - Vídeň Rakousko

Chleby - Vídeň Rakousko

Punč mají amaretový, baylesový, dětský bez alkoholu, kokosový, medvědí, pánský, vaječnolikérový a mnoho dalších.

Punče - Vídeň Rakousko

Cena kolísá mezi třemi až šesti eury + záloha na hrneček čtyři eura. Hrneček může být suvenýrem, ale je to zátěž do batohu, proto si zálohu necháme vracet. Další část stánkařů nabízí hračky, zvířátka, panenky, oblečení, benátské masky atd.

Masky - Vídeň Rakousko

Popíjíme různé druhy punčů, přikusujeme brambůrky, nasáváme atmosféru a procházíme se mezi stánky, v pátek večer tlačenice není.

Belveder - Vídeň Rakousko

Vánoční trhy ve Vídni

Do hotelu se vracíme stejnou cestou. Zítra vyrážíme na vánoční trhy v centru Vídně.

Vánoční Vídeň a adventní trhy

Dnes nás čeká centrum Vídně, Prátr a další adventní trhy. Jdeme směrem k hlavnímu nádraží a na sloupech vidíme nabídku deníku Kronen Zeitung, vhodíš mince a vyzvedneš si noviny. U stromečku před hlavním nádražím je stanoviště elektrických koloběžek, my ale volíme metro a linkou U2 jedeme dvě stanice na Karlsplatz a linkou U1 jednu stanici ke Štěpánskému dómu.

Vánoční Vídeň a adventní trhy

Hlavní nádraží - Vídeň Rakousko

Štěpánské náměstí - Vídeň Rakousko

Pomalu procházíme vnitřní část, obcházíme katedrálu, kamenná kazatelna z počátku 16. století je ozdobena portréty čtyř církevních otců, autor vytesal svůj kamenný portrét pod schody na kazatelnu.

Interiér 2 - Vídeň Rakousko

Interiér 3 - Vídeň Rakousko

Vánoční trhy otvírají až v 10 hod. Ze Štěpánského náměstí vycházíme po pěší zóně Korutanskou ulicí (Kartner Strasse), u čísla 11 u prodejny Apple Store stojí fronta na iPhone, počítače Mac a další produkty se značkou nakousnutého jablka, v 10 hod. vbíhají nedočkaví zákazníci dovnitř, desítky prodavačů jsou připraveny.

Apple Store - Vídeň Rakousko

Apple Store uvnitř - Vídeň Rakousko

Končíme u Státní opery, na chodníku jsou hvězdy Clemense Krausse, Giuseppe Verdiho a bývalého ředitele opery Richarda Strausse.

Státní opera - Vídeň Rakousko

Giuseppe Verdi - Vídeň Rakousko

Richard Strauss - Vídeň Rakousko

Jsme na vídeňském Karlově náměstí, a protože nám celou dobu foukal silný vítr, jdeme se ohřát do podchodu s nabídkou suvenýrů.

Teprve doma jsem si všiml, že jsme byli 100 m od hotelu Sacher, kde jsme si mohli dát ke kávě legendární zákusek sachr dort. Kolega, který ve Vídni byl tři dny před námi, říkal, že si před vstupem do legendárního pětihvězdičkového hotelu museli vystát frontu. Pro cestu do Prátru volíme linku U1, metro jezdí od 5 hod. do 0.30 hod. s intervalem 2 – 5 min., po 20. hod. 7-8 min. a o víkendech a svátcích i mezi 0.30 – 5 hod. s intervalem 15 min.

Fiakr - Vídeň Rakousko

Hotel u nádraží - Vídeň Rakousko

Štěpánské náměstí 2 - Vídeň Rakousko

Technická univerzita - Vídeň Rakousko

Adventní trhy ve Vídni na vlastní oči

Od Hundertwasserhausu se vracíme jednu stanici linkou U1 na Schwedenplatz, fotím mrakodrapy centra a zastávku lodí do Bratislavy z městského přístavu na Dunajském kanálu. Přejíždíme na náměstí Rathausplatz a vánoční trhy, vcházíme kolem stromu se svítící koulí, za ním je strom pro zamilované Herzelbaumu se svítícími srdíčky.

Herzelbaum - Vídeň Rakousko

Adventní – vánoční trhy – Vídeň Rakousko

Ve stáncích se nabízí svařené víno i horký punč, vánoční dárky i sladkosti, vánoční ozdoby na stromeček atd.

Graben - Vídeň Rakousko

Vánoční koule - Vídeň Rakousko

Od národního divadla Burgtheateru jdeme proti proudu návštěvníků k radnici, kde je hlavní vchod a vítá nás slogan Veselé Vánoce, prý tam bylo i kluziště 3000 m2, zde jsme potkali nejvíce návštěvníků a zažili největší tlačenici.

Veselé vánoce - Frohe Weinachten - Vídeň Rakousko

Přecházíme na zaplněnou pěší zónu Příkopy – Graben, spolu s Korutanskou jsou nejvýznamnějšími ulicemi v centru. Ve výloze cukrárny se na nás smály obrovské kremrole, těm říkají šaumrolle, stejně jako na jižní Moravě.

 Kremrole - Vídeň Rakousko

Pinocchio sedí před prodejnou hraček a nesmí se na něj sahat.

Pinocchio - Vídeň Rakousko

Do muzea Albertina nejdeme, protože míříme ke kostelu svatého Karla Boromejského na další trhy. Trochu unaveni využíváme laviček ze slisované slámy, sedíme a svačíme. Afroameričan nám docela agresivně nabízí noviny, které se dopoledne neprodali, ubránili jsme se a jdeme na obhlídku, v ohradě jsou ovečky a kozičky. Mikuláš s andělem má místo čerta dámu v zeleném a prochází se mezi návštěvníky na chůdách, sklání se k dětem a do ruky jim dávají neviditelné „štěstí“.

Mikuláš - Vídeň Rakousko

Celá gastronomická nabídka má certifikát bio. Z Karlsplatzu jedeme na třetí trh k osvětlenému zámku Schonbrunn.

Levné ubytování Vídeň

Napsat komentář