Vaňovská skála – Alžbětina vyhlídka


Vaňovská skála je vyhlídkové místo nedaleko obce Stebno. Uvidíte odtud nejen město Ústí nad Labem, ale i jeho známé dominanty.

Jak se sem dostat

Nejjednodušší je jet z Ústí n.L. z centra kolem kruhového objezdu pod Větruší směrem na Globus a následně odbočit vlevo na Hostovice. Následně stále do kopce a poté odbočte vlevo na Podlešín. Tím celým projeďte a cca po kilometru je vlevo na louce u lesa plácek, kde lze zaparkovat.

Info: Sice hodně lidí jede až k vyhlídce autem, ale louka je soukromá, takže doporučuji všem, aby auto nechali u silnice jako my.

Parkování u Alžbětiny vyhlídky
Parkování u Alžbětiny vyhlídky

K Vaňovské skále to je odtud cca 300 metrů pěšky, což určitě každému prospěje.

Louka je to velká, od lidí máte také odstup, takže si vezměte do auta třeba míč nebo létající talíř a máte na „půl odpoledne“ o zábavu postaráno :)

Cesta k Alžbětině vyhlídce
Cesta k Alžbětině vyhlídce

Co odtud uvidíte

Vlevo Vrkoč, vzadu nalevo Větruše, v dáli Erbenova vyhlídka, vpravo vidíte nábřeží na jehož konci jsou ústecká Masarykova zdymadla, nad nimiž lze spatřit i střekovský hrad. Napravo od něj je městská část Brná, kde si můžete hned u Labe všimnout zdejšího oblíbeného koupaliště.

A na kopci vpravo je další parádní vyhlídkové místo Vysoký Ostrý.

Ústí nad Labem - Brná
Ústí nad Labem – Brná

Původně jsem měl v plánu navštívit i další nedaleké místo, kterým je Vyhlídka Josefínka, kam odtud dojdete po modré. Sice jsme tam došli, ale nikde žádné vyhlídkové místo nebylo, tak nevím. Navíc jdete stále z kopce, což u vyhlídek nebývá obvyklé.

Ferata Lužická spojka

Pro milovníky lezení se jistě bude hodit informace, že zde je také pod vyhlídkou ferata o obtížnosti C. Během naší návštěvy zde byly 2 ženy a jeden muž a říkali, že to je dost náročné.

Vaňovská skála s feratou Lužická spojka
Vaňovská skála s feratou Lužická spojka

Kam dál na výlet

Určitě si nenechte ujít parádní nedaleké místo Skalky, o kterém už jsem taky psal a pokud se budete chtít rozhlédnou ještě trochu po okolí, pak se stavte v Dubičkách u kostelíka, což je již tradiční cíl výletu a odtud se můžete projít i na moji další velmi oblíbenou Doerellovu vyhlídku.

Je jich tady v okolí opravdu dost a byla by škoda je nevidět všechny.

Panorama - Alžbětina vyhlídka Ústí nad Labem
Panorama – Alžbětina vyhlídka Ústí nad Labem

Video

Mapa