Vaňovský vodopád – oblíbený výlet v Ústí nad Labem

Necelý kilometr nad obcí Vaňov je ukrytý několikametrový vodopád. Vydejte se s námi na výlet z Vaňova a také z Větruše.

Vaňovský vodopád

Pokud jej budete hledat na mapě tak pro upřesnění je přes řeku Labe naproti hradu Střekov.

Vaňovský vodopád Ústí nad Labem
Vaňovský vodopád v Ústí nad Labem

Parkování ve Vaňově

Zaparkovat je možné zdarma na menším neplaceném parkovišti (plácku) u lesa v ulici Čajkovského. Je to nedaleko podjezdu pod železniční tratí z Ústí do Lovosic (Prahy).

Podívejte se na video, kudy se sem autem dostat.

Parkování ve Vaňově pod vodopádem
Parkování ve Vaňově pod vodopádem

Trasa kudy pěšky z Vaňova

Nejkratší cesta, kudy se k vodopádu dostat, je výstup do prudkého kopce „od kolejí“ z Vaňova, což je ani ne kilometr chůze. Půjdete ulicí Potoční a pak podél Podlešínského potoka. Cca v půli cesty lze odbočit na vyhlídku Vrkoč, ze které je nádherný výhled na řeku Labe a střekovská zdymadla z druhé strany, než když půjdete z Větruše.

Doporučuji vyrazit dopoledne, nejen kvůli tomu, že zde bude méně lidí, ale také z důvodu, pokud chcete udělat pěkné fotky vodopádu, aby vám slunce nesvítilo přímo do objektivu, což se může stát, když se přijdete odpoledne po 14h a později.

Vrkoč - vodopád
Vrkoč – vodopád

Kde se najíst ve Vaňově

Přibližně 700 metrů od místa, kde necháte auto, je výborná řecká restaurace Athina, takže kdo máte rád tuto kuchyni, rozhodně sem zavítejte. Parkování pro hosty tu mají také, takže stačí popojet.

Parkování na Větruši

U tohoto zámečku, který je jedním ze symbolů severočeského města Ústí nad Labem, je také možnost zadarmo zaparkovat na zdejším parkovišti.

Naučná stezka Větruše – Vrkoč

Tato trasa od zámečku Větruše je sice delší (tam i zpět cca 8 km), ale uvidíte během ní mnohem více zajímavostí. Cesta vás povede po zelené turistické značce, projdete kolem přírodního a zrcadlového bludiště a také pomníku Karla Eichlera a budete pokračovat do kopce lesem podél chatové osady Kolonie Větruš.

Kdo by chtěl, může navštívit Humboldtovu vyhlídku, která je jen 180 metrů od cesty. Z ní naskýtají se pěkné vyhlídky jak na hrad Střekov, tak i na výše zmíněná zdymadla a ústecké nábřeží, jež bylo při povodních dost zatopené.

Až se vrátíte na původní cestu, která se jmenuje Solní stezka, jděte dále mírně do kopce a poté odbočte vlevo na místě zvaném Solní vrch z polní cesty do lesa a tudy stále rovně do kopce z kopce a toto několikrát až k vodopádu.

Naučná stezka Větruše - Vrkoč
Naučná stezka Větruše – Vrkoč

Po cestě je několik laviček, ze kterých se můžete kochat krásnými výhledy a jelikož půjdete po naučné stezce, jsou zde informační tabule a také se dozvíte, jaká zvířata, živočichy či rostliny zde můžete třeba i zahlédnout.

Výhled na hrad Střekov a Masarykova zdymadla
Výhled na hrad Střekov a Masarykova zdymadla

Až dorazíte do cíle, je možné pokračovat buď dolů k Labi do Vaňova k pohádkovému lesu nebo nahoru do Dubiček a posléze kolem Doerellovy vyhlídky na rozhlednu Radejčín, o které jsme na našem webu také psali.

Pozor, s kočárkem to raději nezkoušejte, je zde dost míst po celé trase až k vodopádu, kde byste „narazili“.

Asi nejhezčí výhled na řeku Labe je od Moravan z vyhlídky Skalky.

Vaňovské vodopády jsou dva, jeden větší, který vidíte na fotkách a druhý menší u Čertova mlýna, nad ním, obvykle ale vyschlý.

Fotky jsou pěkné jak letní tak i zimní, kdy je z vodopádu ledopád.

Nad vodopádem Vrkoč (lidově označovaný Vaňovský) je vyhlídka a krásný pohled na Labe, Ústí n.L., Vaňov, hrad Střekov, Brnou.

Kde se najíst na Větruši

Je zde nejen restaurace s venkovní zahrádkou a skvělým výhledem na město, ale také i stánek s občerstvením, kdo by si chtěl dát jen něco „rychlého“, případně zmrzlinu.