Varšava – hlavní a největší město Polska


Varšava – polské město, jenž po druhé světové válce, při které bylo takřka srovnáno se zemí, dokázalo vstát z popela jako sám bájný Fénix. Od této krušné doby sice uplynulo již 70 let, nicméně mě toto polské město natolik svým osudem zaujalo, že jsem se rozhodl do něj vypravit.

První den ve Varšavě

Po více než 6 hodinové cestě autem z Prahy právě do Varšavy na mě čekala při příjezdu do centra města sladká odměna v podobě pohledu na Palác kultury a vědy, jednu z dominant Varšavy. Zvláštní to stavba, při pohledu na niž mi připadalo, že jsem se ocitl v Manhattanu a Moskvě zároveň. Takovýto rozporuplný pocit u mě dlouho žádná stavba nevyvolala.

Město Varšava Polsko

Na jedné straně byl z budovy cítit nádech amerického velkoměsta a na straně druhé zde byl jasný rukopis Stalina, po kterém byla tato monumentální stavba dlouhé roky pojmenována.

Palác kultury - Varšava Polsko

Po prohlédnutí stavby, na kterou jsem se upřímně těšil ze všeho nejvíce, jsem se vydal navštívit „historické“ centrum města. Uvozovky jsou zde vzhledem ke skutečnostem popsaným výše zcela na místě.

Po prohlédnutí této části města musím konstatovat, že je až obdivuhodné, jak se stavitelům a restaurátorům povedl obnovit starodávný punc této čtvrti.

Bylo až neuvěřitelné, jak během pár stovek metrů chůze od Paláce kultury a vědy do této malé, leč nádherné „historické“ části měl člověk pocit, že procestoval několik století nazpět.

Poté jsem se vydal již do hotelu, neboť večer se už začal blížit mílovými kroky. Po cestě mě zaujala budova, o které jsem byl bytostně přesvědčen, že se jedná o nějaké divadlo či galerii. O to víc mě šokoval fakt, že se jedná pouze o místní technologickou univerzitu. Za takovou univerzitu, alespoň co se vizuálního zpracování týká, by se tedy nemuseli stydět nikde ve světě!

Univerzita - Varšava Polsko

Noc jsem strávil v Campanile Varsovie, moderním a čistě zařízeném hotelu, kterému nemám, co vytknout. Totéž platí i o Varšavě samotné.

Druhý den v Polsku

Po mém časném probuzení jsem bloudil přilehlými uličkami poblíž hotelu, abych nasál atmosféru nedělního rána v Polsku. Cestovatelé, určitě mi dáte za pravdu, že není moc lepších pocitů, než je bezmyšlenkovité procházení se městem v některé cizí zemi a nasávání jeho přirozené atmosféry.

TIP: Navštivte také další polská města Wroclaw a Krakov.

Nicméně kvapem se začal blížit čas mého odjezdu a já jsem si sám pro sebe v duchu řekl svojí obligátní větu: „Což takhle ochutnat nějakou místní dobrotu?“

Jídlo

Ano, na světě asi nenajdeme moc kuchyní, které by se více podobaly té české, nicméně touha ochutnat místní kuchyň byla silnější než já a než jsem se nadál, tak jsem seděl v restauraci, kde jsem sáhl po jídle možná nejtypičtějším pro Poláky, a to sice po pirozích. Byly dobré, leč ničím výjimečné.

A tak s plným žaludkem a dobrým pocitem z hezky stráveného víkendu se vracím zpět do mé vlasti.

Ubytování ve Varšavě

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

1 komentář u „Varšava – hlavní a největší město Polska“

  1. Muzeum Warszawskego povstání a čtvrť PRAGA,palac kultury a plno vynikajících restaurací,mnoho weganských.Tradiční Polská kuchyně je suprová.

Napsat komentář