Stojíme v levé frontě před vstupem a čekáme na oficiální česky mluvící průvodkyni, v bližších informacích k zájezdu nám cestovka doporučila vzít si 32 eur na místní průvodce a pohrozila, že pokud skupina nebude mít min. 40 osob, budeme platit více.
Muzea ve Vatikáně
Bláhová představa, že za 10 eur navíc s místní průvodkyní předběhneme frontu, je mylná. Než přijde, odmítáme náhončí, slibující předběhnutí a čekáme na ni, pohyb vpřed je velmi pomalý i s průvodkyní. Ve 13 hod. vstupujeme zajímavým spirálovým vstupem za 16 euro do muzeí, procházíme rámem, batůžky rentgenem, pití, svačiny i deštníky nám nechají. Od průvodkyně fasujeme sluchátka za další dvě eura a vcházíme do zahrad.
Fotíme kupoli Baziliky sv. Petra, antény rádia Vatikán, kašnu i krásné stromy a z pramene doplňujeme vodu do lahví. Kolem pečlivě udržovaných trávníků jsou na pěti místech tři velké tabule s obrazy fresek na stěnách a stropu Sixtinské kaple, kolem jsou skupiny turistů a všechny průvodkyně popisují jednotlivé výjevy, protože v kapli musí být ticho.
Slyšíme zde světové jazyky a 2x češtinu.
TIP: Levné zájezdy do Vatikánu vybírejte na Invia.cz
Nyní nás čeká návštěva několika z 10.000 sálů a kaplí, vatikánská muzea jsou jedním z největších komplexů uměleckých sbírek na světě. V muzeu Pia IV. a Klimenta XXIII. vidíme sarkofágy sv. Heleny a její matky Konstancie, sochy i sousoší, obrazy atd. Po galerii tapisérii a svícnů vstupujeme do 120 metrů dlouhé galerie map, je zde čtyřicet fresek z 16. století. Ztrácí se nám jeden účastník zájezdu, má vypnutý mobil, ale zásluhou sluchátka v uchu je průvodkyní navigován do pravého vchodu do Sixtýnské kaple, která vznikla z příkazu papeže Sixta IV. v letech 1475 až 1480. Dav se zahušťuje ještě více a již čekáme na povolení ke vstupu a čteme si, co vše uvnitř nesmíme. Ve Vatikánu je předepsané oblečení – ramena a kolena musí mít zahaleny nejen ženy, ale i muži, potěšilo mě, že sandály se považují za vhodné obutí. Vcházíme a přes zákaz většina fotí a tiše mluví. Prohlížíme si malby Perugina, Botticelliho, Ghirlandaia, Roselliho a Pinturicchia na stěnách, vlevo šest fresek ze života Mojžíše, vpravo 6x Kristus, ale všemu dominuje na stropě freska od Michelangela, vytvořená mezi roky 1508 až 1512 – stvoření světa, člověka, potopa, za oltářem je Poslední soud. Po pár minutách nás hlídač posílá ven, průvodkyně nás vede do pravého východu.
Italsky se tato muzea jmenují Musei Vatican.
Fotogalerie
Sixtinská kaple – Youtube video
Četli jste všechny díly cestopisu?
1. Poznávací zájezd do Vatikánu autobusem
2. Vatikánská muzea jsou komplex uměleckých sbírek
3. Bazilika sv. Petra v Římě
4. Baia Domizia je městečko nedaleko Neapole
5. Město Pozzuoli a amfiteátr Flavio
6. Solfatara – kráter sopky v Neapoli
7. Pompeje a Herculaneum. Města, která zničila sopka
8. Památky a místa v Římě, která musíte navštívit
9. Toskánsko, Pisa a San Marino