Včelí naučná stezka Františka Nešpora


Vzdělávací projekt, který vás seznámí se zákonitostmi ze života včely medonosné, je zásluhou místního včelařského spolku a především pana Františka Nešpora. Provede vás měnící se krajinou v okolí Ostrožské Nové Vsi a klade si za hlavní cíl poučit děti s rodiči o včelím společenství.

Včelí stezka Františka Nešpora

V okolí naučné stezky najdete také zajímavé přírodní i historické památky. Patří mezi ně Letecké muzeum v Kunovicích, zámek Uherský Ostroh, Ostrožská jezera, památkový domek v Ostrožské i sirnaté lázně se slunečnými hodinami.

Trasa vede převážně po rovině, takže je vhodná i pro začínající či fyzicky slabší cyklisty i bruslaře. Měří asi 5 kilometrů a zahrnuje 12 informačních zastavení s popisy, přístřešky s posezením a také instalacemi starých úlů, jež se dnes již nepoužívají.

Včelí stezka Františka Nešpora

Kde NS začíná a končí?

Najdete ji na trase Moravské stezky, mezi Kunovicemi a Uherským Ostrohem ve Zlínském kraji. Stezka začíná na okraji Kunovic (u Leteckého muzea), prochází Ostrožskou Novou Vsí a končí u budovy tenisového oddílu TJ Lokomotiva.

Včelí stezka Františka Nešpora 2

Včelí stezka Františka Nešpora 3

Z historie

Tento projekt zvažovali místní včelaři několik let. Odrazovala je frekventovanost provozu na známé cyklostezce a také obavy z vandalismu. Nakonec zvítězilo odhodlání. Slavnostní otevření stezky proběhlo v průběhu letních prázdnin v roce 2007 před lázeňským parkem v Ostrožské Nové Vsi.

Na jednotlivých informačních místech se postupně podepisuje vliv počasí i aktivity mládeže, takže bude nutné některá stanoviště obnovit a zvažuje se také rozšíření stezky o další informační tabule.

Včelí stezka Františka Nešpora 4

Informační stanoviště

Informační panely podrobně popisují včelařův náročný rok. Pojednávají o Českém včelařském svazu, detailně hovoří o životě včelího společenstva, životě v úlu, komunikaci mezi včelami i o jejich přezimování. Informační panely jsou viditelně označené a očíslované, a zajisté upotávají pozornost zvídavých cyklistů či turistů.

Včelí stezka Františka Nešpora 5

Další zajímavosti na trase

Vzhledem k tomu, že se jedná o atraktivní oblast, můžete si vyjížďku zpestřit o zastávku na občerstvení či další zábavu. Gastronomické zážitky vás čekají v restauraci Slováckého dvora či U Racka. Na výborné špekáčky se můžete těšit v řeznictví U Kusáků, včelí produkty vám nabídne Včelařství Slovácko na předměstí.

Ke sportovním aktivitám je připravený Golf resortu Jezera, areál Slováckého dvora, autokemp Albatros i areál tenisových kurtů v Uherském Ostrohu.

Golf resort Jezera