Vchynicko tetovský kanál a Hauswaldská kaple


Vchynicko tetovský plavební kanál, vystavěný v letech 1799-1800 kousek od Srní, se až do 20. století využíval pro plavení těženého dřeva ze Šumavy. Vybudovaný byl zejména kvůli nesplavnosti řeky Vydry. Dnes se jeho část využívá jako přívod vody pro vodní elektrárnu na Čeňkově Pile.

Vchynicko tetovský kanál + Hauswaldská kaple

Podél kanálu vede zelená turistická stezka, která je po většinu cesty rovná a je vhodná pro pěší, kola i kočárky. Na trase jsou umístěny informační tabule, ze kterých se návštěvník může dozvědět zajímavé údaje o technických postupech a historii kanálu.

Ideální je vyrazit ze Srní nebo z Mechova do Antýglu/Rokyty (8,4 km): ze Srní jděte 0,5 km cesty po silnici a napojte se na žlutou stezku, která vás dovede na rozcestí přímo u kanálu, kde se napojíte na zelenou.

Z Mechova, kde můžete rovnou i zaparkovat, můžete vyrazit po zelené rovnou. Můžete obhlédnout miniaturu Hauswaldské kaple – k té původní, nezmenšené, se můžete při procházce kolem kanálu také dostat, stačí po cca 1,6 km odbočit vpravo. Po 400 m stoupání, které však zvládnou i vozíčkáři, se dostanete k jejím základům a „léčivému“ prameni. Jedná se zároveň o vysoce energetické místo, vyhledávané poutníky. Pokud však nebudete mít chuť kráčet do kopce, můžete si jen užívat klidného toku vody kanálu, kochat se nad mosty, které tam dosud zůstaly (a které jsou oblíbené zejména kvůli jejich fotogeničnosti) a tichem okolní přírody.

Po zhruba 7,7 km se dostanete na rozcestí: po stezce vlevo dojdete do informačního centra Rokyta, kde se nachází i geologická expozice, pokud se vydáte rovně, dojdete do Antýglu, což je vyhlášený kemp, ze kterého se můžete vydat dále podél povodí dechberoucí řeky Vydry. Z obou těchto míst jede autobus zpět do Srní (zhruba každé 1-2 hodiny). Pokud budete mít ještě síly, je možné dojít až na konec kanálu do Rechtle, zde však autobus nestaví.

Vchynickotetovský plavební kanál je všehovšudy velmi příjemnou procházkou, po které se nebudete cítit vyčerpání, ale příjemně unavení.

Podle mě je nejzajímavější právě ta studánka, podívejte se na moje video.

Fotogalerie

Hauswaldská kaple parkování
Hauswaldská kaple parkování
Vchynicko tetovský cyklostezka
Vchynicko tetovský cyklostezka
Kamenný mostek
Kamenný mostek
Zřícenina Hauswaldské kaple
Zřícenina Hauswaldské kaple
Hauswaldská studánka
Hauswaldská studánka
Pramen u Hauswaldské kaple
Pramen u Hauswaldské kaple

Ubytování v okolí