Ve Vranově nad Dyjí navštivte zámek, přehradu i muzeum lehkého opevnění

Vranov nad Dyjí je městys rozkládající se v Jihomoravském kraji nedaleko Znojma. Jedná se o jedno z nejnavštěvovanějších míst na Moravě, návštěvníkům nabízí k vidění mnoho památek a přírodních úkazů. Jistě každého jako první napadne přehradní nádrž Vranov, zámek nebo kempování u přehrady.

Název města pochází z německého překladu Frain – Vranov, druhá část názvu je odvozena od řeky, která městysem protéká. Počet obyvatel obce je přibližně jeden tisíc obyvatel.

Státní zámek Vranov nad Dyjí

Zámek vévodí středu městyse a jedná se o barokní styl. Na zámku se vystřídalo mnoho vlastníků, a také zažilo mnoho obléhání. Po třicetileté válce zámek zasáhl rozsáhlý požár, současný vzhled zámku je tedy po několika rekonstrukcích, aby mohly být některé úseky průchozí pro návštěvníky.

Zámek je plně přístupny ve třech odlišných okruzích od dubna do prosince. Vychutnat si můžete nejen vnitřní interiér zámku nebo věž, ale také okolí kolem, které tvoří krásné nádvoří a výhled.

Můžete se sem dostat pěšky nebo autobusem. Přístup na nádvoří a okolí zámku je zcela bezbariérový a můžete se zde projít i s pejskem, pokud ho budete mít na vodítku.

TIP: Jednodenní výlet Čížov (CZ) – Hardegg (Rakousko)

Doporučuji navštívit ještě areál lehkého opevnění Československa, které se nachází přibližně 200 metrů od zámku, když se vydáte po silnici přímo nahoru.

Vranovská přehrada

Vranovská přehrada je veliké lákadlo pro turisty, okolo se nachází mnoho kempů, kde je možné se ubytovat. Souběžně se můžete přijet vykoupat, užít si vodní sporty nebo šlapadla. Během letní sezóny je přehrada přeplněna různými stánky s upomínkovými předměty a bary. Nejlepší výhled na celou přehradu budete mít z vyhlídky nad přehradou, kde uvidíte také zámek, ke kterému je možné dojít po stezce, pro děti nebo hůře se pohybující osoby je stezka celkem náročná. Na přehradě se také pořádají různé koncerty a festivaly.

Fotogalerie