Ve Vráži u Písku navštivte zámek i lázně


Pokud hledáte na mapě Vráž, tak pozor. Jsou totiž hned dvě. Já dnes budu psát o vesničce, která leží 8 km severně od jihočeského Písku a kilometr od řeky Otavy.

Obec Vráž

Leží v nadmořské výšce 418 metrů a je obklopena krásnými lesy. Její dominantou je krásný novogotický zámeček s obrovským parkem. A právě tam sídlí nejčastější cíl návštěvníků této vesnice – Lázně Vráž.

Vesnice je rozdělena na dvě části – Starou Vráž se zámkem a asi 300 metrů vzdálenou novou Vráž, kde je železniční stanice na trati Písek – Březnice. V obci je pošta a obchod, ale žije tu jen kolem 300 stálých obyvatel. Přímo v obci a v jejím nejbližším okolí je hned několik rybníků, z nichž největší jsou Novovrážský a Landa.  Zámek si nechali v roce 1875 postavit Lobkowiczové. Až do roku 1926 byl jejich letní rezidencí. Pak ho ale prodali a již od roku 1936 sloužil jako sanatorium. Od roku 1978 má obec lázeňský statut. Zámek Vráž je obklopen krásným anglickým parkem, který je volně přístupný nejen lázeňským hostům, ale i ostatním návštěvníků.

V obci je také malá kaple sv. Václava z roku 1877 a před ní je kamenný kříž ze stejného roku.

Lázně Vráž u Písku

K původní budově zámku bylo postupně přistavěno několik pavilonů, které jsou ale propojeny chodbou, takže pro přesun mezi hlavní budovou s jídelnou, kavárnou, zámeckou kaplí, salonky, pokoji pro hosty a recepcí, pavilonem věnovaným lázeňským procedurám a Jubilejním pavilonem, kde je další ubytovací kapacita, nemusí vůbec chodit ven. Ať už se rozhodnete pro víkendový či týdenní pobyt, nebo vás sem vyšle vaše zdravotní pojišťovna na měsíční lázeňský pobyt, čeká vás klid, skvělá kuchyně a vynikající lázeňské procedury, které se zaměřují zejména na choroby nervového systému a pohybového ústrojí a také na rehabilitaci.

Podobně jako jiné jihočeské lázně tady využívají k léčbě rašelinu, a to na zábaly, obklady i koupele, ale také hydroterapii, různé formy cvičení a fyzioterapie, masáže a další metody.

Kam v okolí

Východně od Staré Vráže leží na levém břehu řeky Otavy přírodní rezervace Žlíbky. Území je chráněno kvůli skalnatým svahům se suťovými porosty. Na západ od obce je další rezervace – Čertova hora u Vráže, kde žije velké množství ptáků i savců, včetně silně ohroženého netopýra stromového. Je tu také silný výskyt mravenců lesních menších. Veškeré služby najdete v nedalekém Písku.

Město Písek

Jeho historie sahá až do 13. století, láká krásným historickým jádrem s nejstarším kamenným mostem v Čechách, hradem, v němž je dnes Prácheňské muzeum, děkanským kostelem Narození Panny Marie z 1. pol. 13. století a dalšími památkami. Nedaleko jsou i další krásná jihočeská města Bechyně, Blatná, Milevsko a Strakonice.

Fotogalerie