Velehrad – nejvýznamnější poutní místo na Moravě

Velehrad je malebná obec nacházející se v regionu Moravské Slovácko nedaleko Uherského Hradiště. Je to nejvýznamnější poutní místo na Moravě a jedno z nejposvátnějších v Evropě, které je každý rok cílem nejen poutníků, ale i mnoha turistů, neboť se v obci a jejím okolí se nachází památky a celá řada zajímavosti a atrakcí. A na své si přijdou i gurmáni.


Z náboženského hlediska je Velehrad vnímán jako prostor k dialogu mezi Východem a Západem. Je se zde velký poutní areál, jehož nejvýznamnější součástí je kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje.

Velehrad bazilika Cyril a Metoděj

Farnost a bazilika Velehrad

Je srdcem poutního místa Velehrad a svou impozantností zaujme každého návštěvníka. Původně pozdně románská stavba z 1.poloviny 13. století získala v důsledku válek a velkého požáru v roce 1681 převážně barokní podobu. V bohatě zdobené a červeným mramorem obložené bazilice je několik spirituálních ohnisek – oltář, kaple Svaté panny Marie, hrob arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana v královské kapli a také nádherně mozaikami zdobený sarkofág kardinála Tomáše Špidlíka. Pozoruhodné je sousoší svatého Cyrila a Metoděje na pravé straně od obětního stolu. Prostor baziliky je zaplněn bohatou obrazovou výzdobou s náboženskou tematikou, nádherné jsou i vyřezávané bohatě zdobené lavice pro kněží.

Lapidárium

V podzemí baziliky se nachází turisty hojně vyhledávané lapidárium, ve kterém se nacházejí mimo jiné kosterní pozůstatky.

Turistika a sport

Velehrad je cílem nejen mnoha poutníků, ale i návštěvníků milujících sport,  výbornou kuchyni i procházky v přírodě. Pro příznivce cyklistiky se zde nabízí skvělá možnost, neboť Velehradem vede krásná cyklostezka, pro turisty je zde možnost procházek krajinou s rybníčky plnými vodního ptactva.

Zajímavosti v okolí

Okolí Velehradu je velmi zajímavou turistickou lokalitou, v nedaleké obci Modrá se nachází archeoskanzen a vodní svět, který se bude líbit zejména dětem, obec Tupesy je vyhlášená svojí originální keramikou, nedaleká obec Salaš v srdci lesů je proslulá nejen krásnou přírodou, ale i velkou rozhlednou, z které je nádherný výlet do Chřibů. Snad nejvýznamnější a nejhojněji navštěvovaný je zámek Buchlovice, jenž se nachází několik kilometrů od Velehradu.

Je unikátní architektonickou památkou celoevropského významu, byl vystavěn ve stylu vrcholného baroka, jeho zakladatel Jan Dětřich z Petřvaldu byl při jeho stavbě inspirován jednak italskými venkovskými vilami, ale i francouzskou architekturou. Obdiv návštěvníků budí i přilehlý park, který patří v Evropě k unikátní sbírce tzv. historické zeleně, je zde možno nalézt velké množství cizokrajných stromů a keřů, které byla přivezeny šlechtickým rodem Berchtoldů z celého světa. Za shlédnutí stojí i hrad Buchlov vystavěný na kopci nedaleko Buchlovic, z jehož věže je nádherný výhled do krajiny.

Ubytování

Na Velehradě i v jeho okolí je pro návštěvníky spousta ubytovacích kapacit, přímo v obci je oblíbený a turisty vyhledávaný hotel Mlýn, který nabízí nejen útulné hotelové pokoje, ale i saunu a Whirpool, pro rodiny s dětmi je k dispozici dětské hřiště. Další možností příjemného ubytování je hotel Skanzen v nedaleké obci Modrá nebo stylový hotel Buchlovice ve stejnojmenném městečku.

Stravování

Na své si na Velehradě přijdou i milovníci dobrého jídla, hotel Mlýn s útulnou restaurací a přilehlou zahrádkou nabízí příjemnou atmosféru i skvělou kuchyni od klasických českých jídel až po speciality. Vyhlášená je i místní cukrárna, která nabízí velký výběr poctivě vyrobených dortů, i velmi originálních – makový, mrkvový, ale také klasických – ovocné, čokoládové, drobné zákusky a výbornou kávu. Oblíbená je také restaurace v hotelu Skanzen v nedaleké obci Modrá nebo restaurace v hotelu Buchlovice ve stejnojmenném městečku. Všechny tyto restaurace nabízí v pracovních dnech výborná meníčka v dobrých cenových relacích. Na své si přijdou i milovníci halušek, v Buchlovicích se nachází známá restaurace Maco, kde je dobrá možnost výběru této pochoutky.

Velehrad i jeho okolí mají sobě takové kouzlo, že mu podlehne snad každý návštěvník a rád se do těchto míst znovu vrací.

Kam dál na výlety: