Velichovky – malé lázně pro milovníky klidu a pohody


Obec Velichovky leží mezi Hořicemi a Jaroměří, asi 20 km severně od Hradce Králové.  Vesnička je malá, bydlí v ní jen několik set stálých obyvatel, ale její dominantou je lázeňský areál s hlavní budovou Masarykovým domem a řadou menší ubytovacích vil.

Recenze Lázní Velichovky, které nabízí komplexní léčbu i wellness

Lázeňská tradice sahá ve Velichovkách až na konec 19. století. Tehdy začal v sanatoriu v nedalekých Hořičkách využívat doktor Kutík zdejší křídovou slatinu k úspěšné léčbě. Přesvědčil tehdejší majitelky velichovského panství sestry baronky Bertu Bess-Chrostin a Gabrielu Spens-Boden, že Velichovky jsou ideálním místem pro nové lázně.

První lázeňská sezóna byla zahájena 1898 a zdejší personál se specializoval na léčbu kloubních onemocnění. Po roce 1918 se lázně staly majetkem tehdejších nemocenských pojišťoven.

V té době vyrostla moderní hlavní budova pojmenovaná Masarykův dům. Prezident Masaryk ji osobně navštívil v roce 1926. Po válečné přestávce sloužily lázně, tehdy státní, dál svému účelu. V současnosti jsou v soukromých rukou a majitelé se snaží o citlivou rekonstrukci léčebných i ubytovacích budov. Hlavní léčebných zdrojem je i po více než 100 letech křídová slatina v kombinaci s místními prameny, které jsou bohaté na železo a uhličitan vápenatý.

I když historie obce sahá až do 14. století, z historických památek se téměř nic nedochovalo. Zůstal jen hřbitovní kostel Proměnění Páně založený roku 1616 Hanibalem z Valdštejna a smírčí kříž vedle sochy sv. Jana Nepomuckého. Návštěvníky Velichovek tak láká hlavně klid a zajímavosti v okolí.

Hustířany

K Velichovkám patří i sousední Hustířany, vedle níž se nachází přírodní památka Hustířanský les. Rostou tam ohrožené druhy rostlin, hlavně orchidejí. Hned vedle lázní je obora Karsit, kde návštěvníci uvidí například daňky a muflony. V okolí je několik zřícenin.

Jaroměř

Milovníci památek si ale přijdou na své v nedaleké Jaroměři. Místo na soutoku řek Labe, Úpy a Metuje bylo osídleno již kolem roku 40 000 před n. l., ale první zmínky o městě jsou z roku 1126. Navštívit můžete třeba chrám sv. Mikuláše, prohlédnout si malebné náměstí s mariánským sloupem či se vydat na jih od města do pevnostního města Josefov, které tu vyrostlo koncem 18. století. Dnes tu najdete hned několik muzeí – od městského přes vojensko-historické až po Muzeum Waldemara Matušky. Můžete si prohlédnout i původní pevnostní objekty, nebo empírový kostel Nanebevstoupení Páně. Východně od Josefova leží naučná stezka Ptačí park a severně od Jaroměře tvrz Hořenice z poloviny 16. století.

Hlavním cílem jsou ale Velichovky pro své lázeňské služby, ty jsou vhodné hlavně pro seniory.

Dopřejte si víkend, nebo celý týden s lázeňskými procedurami, doplňte je o procházky v lázeňském parku či v malebném okolí a vaše tělo vám poděkuje.

Rezervujte levné ubytování

Fotogalerie

Výlety v okolí: