Pokud se zrovna počasí nevydařilo a přesto se vám chce alespoň na krátkou procházku za historií a do přírody, je tu ideální řešení. Ve středočeském kraji jihovýchodně od města Rakovník se nachází obec Kublov. V blízkosti malebné vesnice se nachází významný vrch Velíz. Toto místo v sobě pojí vzpomínky na dávné Slovany a počátky křesťanství v Čechách.
Velíz historie a zajímavosti
Znalcům české historie se jistě vybaví rodák této vesnice – Josef Leopold Zvonař (1824-1865). Hudební skladatel a spoluzakladatel pěveckého sboru Hlahol. Jeho památník místní vystavěli poblíž lesní cesty, která vede vzhůru na slovanský posvátný vrch.
Zpočátku prašná cestička se brzy mění v asfaltovou cestu. Na konci cesty se nachází místní hřbitov s původně gotickým kostelem z 13. století. Kostel je nově zrekonstruovaný a i celé okolí je udržované. Kolem hřbitovních zdí a cesty je naučná stezka s podrobnými informacemi o místě a jeho historii.
Postavením kostela místní historie ovšem nezačíná, sahá ještě dále. Dle Kosmovy kroniky, zde přebýval už kníže Jaromír na loveckém dvoře, který se však nedochoval. Slované toto místo uctívali o 500 let dříve, než se tento kníže vůbec narodil. Jak napovídá samotný název vrchu Velíz, bylo toto místo zřejmě zasvěceno slovanskému bohu Velesovi.
Od hřbitova vede lesní cesta dál do lesa. Během dvaceti minut dojdete až k dřevěné soše tohoto boha. Jak je patrné z vyskládaných kamenů a ohnišť v okolí sochy, slovanská víra stále nevymizela. Bůh vládl v podsvětí. Stejně jako pro nás končí rok v zimě, i pro Slovany v tomto období umíral starý rok. Proto zasvětili tomuto bohu zimní svátek Velja noc a koledami se loučili se starým rokem. Člověka žijícímu v současnosti více zaujme, že byl též bohem bohatství a hojnosti.
Ke gotickému kostelu je možné dojet i autem či na kole, byť je trochu prudší stoupání. Autem je možné přijet od Rakovníka či ze silnice D5/E50 výjezd Žebrák.
Autor článku a fotografií: Petra Mandelíčková