Velká Čantoryje – nejvyšší vrchol Slezských Beskyd

Nejvyšším vrcholem Slezských Beskyd je Velká Čantoryje. Nachází se na hranici mezi Českou republikou a Polskem. Území označují hraniční kameny, které leží poblíž chaty stojící nedaleko vrcholu.


Trasa

Do vesnice Nýdek, ze které vede trasa na vrchol, se dostanete tak, že vlakem dojedete do obce Bystřice a poté autobusem do Nýdku. Trasa k hoře se nazývá Rytířská stezka a vede mezi malebnými loukami a pastvinami, kde se pasou ovce. Také kolem krásných horských domků a usedlostí. Velká Čantoryje není nijak přehnaně navštěvovaným místem, jako jiné vrcholy v Beskydech, proto na vás při výstupu dýchne klid a mír horského prostředí. Velká Čantoryje je známější destinace spíše pro polské turisty, než české a proto se zde setkáte s větším počtem turistů z Polska. V polské části Beskyd je postavena na úbočí hory i lanovka.

Velká Čantoryje - nejvyšší vrchol Slezských Beskyd
Velká Čantoryje – nejvyšší vrchol Slezských Beskyd

Trasa jde po červené značce až k horské chatě pod Velkou Čantoryjí, dále pak k rozhledně vede značka žlutá. Celá cesta měří celkem 5 km, takže ji zvládnou i necvičení turisté či rodiny s dětmi.

Chata je plně vybavena, s venkovním i vnitřním posezením a nabízí občerstvení a ubytování.

Rozhledna

Od chaty k rozhledně lemují cestu porosty pralesního charakteru. Na rozhlednu můžete, za nízký poplatek za vstupné, vystoupit. Rozhledna je celá ze dřeva a z jejího vrcholu spatříte podhůří Beskyd jak na české straně, tak i polské území. Na straně Polska je vidět lázeňské město Ustroň. Výhled je úchvatný a vybízí k fotografování. Při dobrém počasí dohlédnete až do slovenských Tater. Ve spodní části rozhledny si můžete zakoupit suvenýry a likéry z místní produkce.

Zajímavosti

Kolem Velké Čantoryje se tradují pověsti o spících rytířích uvnitř hory, kteří vyjedou, až zazní polnice a pozve je do boje. Pověst je podobná pověsti o Blanických rytířích.

Také název hory je opředen pověstmi, z nich jedna praví, že vznikl ze slova čert, kdy horu navštěvovali v pradávných dobách čerti a prováděli tam své reje.

Výstup na Velkou Čantoryji není náročný a vede krásnou přírodou, která určitě stojí za zhlédnutí.

Ubytování v okolí

Související:

Napsat komentář