Velký Javorník, rozhledna a krása Beskyd


Máte v plánu vyrazit na výlet po okolí Beskyd, ale nevíte kam? Pak právě vám bych doporučila vyjet na Velký Javorník, což je známý turistický vrchol, který leží na rozmezí 3 obcí – Veřovice, Trojanovice a Bordovice. Jeho výška je 918 metrů.

Turistické trasy

K vrcholu vede několik tras. Ty, které využívá nejvíc turistů vedou z Veřovic a trasu kterou si zvolíte záleží čistě na Vás. Můžete se vydat přímo k vrcholu lesní cestou (modrá). Kromě lesní cesty k vrcholu vede silnice, která je sice delší, ale ocení ji zejména rodiny s dětmi, protože je vhodná i pro kočárky a seniory a není náročná jako lesní cesta. Tato trasa je hojně využívána i jezdci na kolech.

Cesta z Věrovic

Cesta z Věrovic 2

Cesta z Věrovic 3

Rozhledna Velký Javorník

Na vrcholu se nachází dřevěná rozhledna, ze které se můžete kochat nad všemi vrcholky, které Beskydy nabízí. Při vydařeném počasí je to opravdová paráda a když výhledy za moc nestojí, tak vždy každého zachrání turistická chata, která se zde nachází. V nabídce tady mají výběr z několika rychlých jídel jako je například valašská kyselice, česnečka, bramboráčky, hranolky, klobásy… a něco dobrého k pití není výjimkou. Rozhledna i turistická chata s občerstvením jsou otevřeny celoročně za každého počasí.

Rozhledna Velký Javorník v zimě

Rozhledna Velký Javorník 2

Rozhledna Velký Javorník

Také se ale můžete k vrcholu nebo z vrcholu dolů pro obměnu cesty vydat po zelené z Frenštátu pod Radhoštěm, kde se po cestě nachází restaurace a lesní hotel Rekovice, která ve své Gastromapě doporučuje Lukáš Hejlík a já nemůžu jinak než s ním souhlasit. Místo je to krásné na pohled a jídla jsou chuťově velmi vyvážená.

Lesní hotel Rekovice

Parkování

Pokud se na Velký Javorník vydáte z Veřovic, tak se parkuje pod vrcholem na parkovišti u fotbalového hřiště, které je neplacené. Když byste ale chtěli jít k vrcholu z Veřovic a dolů do Frenštátu, doporučuji využít autobusové spoje.

Ubytování v okolí