Velrybí safari v Norsku


V Harstadu spíme 2x v dvoulůžkáči s umyvadlem – Sláva ! Večer musím s hochy „Hákony“ na výlet, sbíráme kameny, vidíme památník umučeným ruským zajatcům a ve 24 hod. fotíme zapadající a zároveň vycházející slunko – polární noc. To jsme chtěli zažít na Nordkappu !

Velrybí safari Norsko

Již v 6 hod. odjíždíme, na trajektu v 7 hod. fasujeme balíček – bagetka malá, jogurt + džus a pokračujeme na velrybí safari. Odjezd se opozdil o 40 minut kvůli lodníkovi – nácvik nasazování záchranné vesty a chování v krizi.

norsko velrybí safari

Cena za pozorování velryb

Za 550 NK po 4.20 Kč = 2.310 Kč, jede nás 30 a pár cizích. Fotíme ptačí ostrov s papoušky – papuchalci, kormorány, mladými mořskými orly a tučňáky, teprve nyní si beru prášek proti mořské nemoci, protože se bojím po ranním velkém frťanu meruňkovice, abych neviděl růžové slony. Sedím na dolní palubě a sleduji skály Vesterálů, ve 13 hod. jdu do kuchyňky pro kávu, přecházím za chlapci na horní palubu a do konce plavby je mi dobře, polovina lidí bledne, třese se zimou a někteří vrhají do moře, pán v kraťasech i na palubu, „Já si prášek neberu, když piju gambrinus“.

Norsko velrybí safari

V 16 hod. vidíme delfíny a v dáli vodotrysk (velryby ?), studentka s krátkým rukávem leze do koše, později i kapitán, radarem i sonarem sledují moře a konzultují i s dalšími loděmi, včera prý žádnou velrybu neviděli, tak se dnes snaží. V dáli vidíme asi 3x vyfukovaný vodotrysk a ponořování velryby s ocasem nahoru, teprve po hodině objevujeme čtyři mladé samce, jedeme k nim a fotíme, i kapitán viděl poprvé čtyři – ŠPICA !! Byla to hnědá lesklá 15-16 m dlouhá těla, „provianťák“ Zbyněk nás průběžně zásobuje dobrým chlebem a knacken brotem, vracíme se zpět plnou parou – 20 km/hod., typujeme, jak daleko je na moři vidět. Ke skalám Vesterálů jedeme 3.5 hod., jíme výbornou rybí polévku a ve 21.30 hod. dostáváme certifikát o absolvování safari. Po návratu na hotel v 01 hod. je laponský buřtguláš s listovým knacken brotem + džus na ranní snídani, do hajan po sprše a gambrinusu.

Nordcapp ubytování (booking)

Další díly cestopisu

  1. díl – Cesta na Nordkapp – poznávací zájezd busem
  2. díl – Nordkapp – nejsevernější místo Evropy
  3. díl – Norské fjordy a města Tromso a Narvik
  4. díl – Velrybí safari v Norsku
  5. díl – Trolové v Norsku
  6. díl – Jostedalsbreen – největší norský ledovec
  7. díl – Holmenkollen – středisko zimních sportů