Venkovní kuličková dráha Zruč nad Sázavou


Kuličková dráha ve Zruči nad Sázavou je důmyslně vybudovaná síť žlábků, díky kterým se vaše kulička většinou bezpečně dostane do dolního záchytného stanoviště. Nejen děti téměř jakéhokoli věku ale i dospělí si užijí hodně zábavy.

Venkovní kuličková dráha

Nachází se zhruba na půli cesty mezi Jihlavou a Prahou, kousíček od dálnice D1, se nachází městečko Zruč nad Sázavou. Neobvyklé dětské hřiště se nachází mezi ulicemi Okružní, 5. května a 1. Máje. Místo je volně přístupné a neplatí se zde žádné vstupné.

Před příchodem je dobré si obstarat kuličky. Můžete si přinést buď vlastní skleněnky nebo hliněnky, ale když nemáte, tak si je můžete zakoupit v infocentru na zámku.

Je dobré si kuličky označit, protože většina účastníků má stejné kuličky a pak je těžké zjistit, čí je která kulička.

Hlavní kuličková dráha je výtvarně zdařilá, autor se snažil jednotlivé žlábky od sebe barevně odlišit. Na mírném kopečku je z betonu vytvořen podklad, na kterém je světle modrá, šedivá, žlutá, bílá, oranžová, vínová, zelená, modrá a červená dráha.

Pak jsou zde dráhy, kde musí kulička na příklad přeskákat barevné boule, nebo skočit ze skokanského můstku. Všechny se vzájemně různě proplétají, některé mají tunel a jiné most. Někdy je zatáčka tak prudká, že kulička vyletí, a musíte ji hledat v trávě. Jindy přeskočí do jiného žlábku a doputuje až dolů do dojezdové jamky úplně jiné dráhy.

Hřiště pro děti

Na hřišti je ještě několik menších kuličkových drah a spousta herních prvků pro různé věkové kategorie. Najdete tu i lanovku, různé opičí dráhy či horolezecké prvky. Hřiště dále vyniká množstvím stromů a tím pádem je skvělé i v parném létě, protože zde najdete dostatek stínu.

Součástí hřiště je i dopravní hřiště, kde si lze za poplatek zapůjčit šlapací autíčko nebo tříkolku. Mimo otvírací dobu půjčovny můžete využít vlastní dopravní prostředky. Na hřišti je dokonce kiosek s občerstvením, kde si lze zakoupit i teplé jídlo.

Zámek a zámecký park

Kousek od hřiště je krásný novogotický zámek s rozlehlým parkem. U kostela Povýšení sv. Kříže začíná dvoukilometrová hravá naučná stezka, která Vás celým parkem provede. Dozvíte se zajímavé informace a u každého zastavení najdete i úkol nebo otázku se správnou odpovědí. Zámek je přístupný, můžete si vybrat jeden ze dvou okruhů.

Dále je možné navštívit i Vodácké muzeum, Kolowratskou věž nebo expozice „Svět kostiček a panenek“ či „Příběh řeky Sázavy“. Vaše děti můžou taktéž absolvovat „Zábavně naučnou stezku rytíře Miloty z Kolowrat“. Když se jim podaří splnit všechny úkoly, dostanou v infocentru glejt opravňující ho pro vstup do družiny rytíře Miloty. Můžete navštívit i Zámeckou galerii nebo Muzeum „Od verpánku k Baťovi“. Před Vodáckým muzeem jsou umístěny houpačky vyrobené z opravdových plastových kanoí.

Fotogalerie Zručské kuličkové dráhy

Web: www.zamek-zruc.cz

Kam dál v okolí: