Veselý kopec – Soubor lidových staveb Vysočina

Veselý Kopec, skanzen a soubor lidových staveb umístěný v malebné krajině Vysočiny nedaleko Hlinska, představuje jednu z nejvýznamnějších památek lidové architektury v České republice. Tento unikátní areál nabízí návštěvníkům možnost vrátit se v čase o 100 let zpět a prozkoumat tradiční venkovský život našich předků.


Historie

Veselý Kopec je součástí Muzea Vysočiny Hlinsko a byl založen v polovině 20. století s cílem zachovat typické příklady lidové architektury a tradičního způsobu života na českém venkově. Areál se rozkládá na rozsáhlé ploše a zahrnuje více než 30 objektů, včetně roubených chalup, sýpek, stodol, mlýnů a dalších hospodářských staveb.

Expozice a akce

Návštěvníci Veselého Kopce mohou obdivovat dobře zachovalé interiéry chalup, které detailně ilustrují každodenní život venkovských obyvatel v minulosti. Kromě stálých expozic se zde konají i sezónní výstavy, řemeslné a folklórní akce, ukázky tradičních prací a slavnosti, které oživují staré zvyky a tradice.

Vzdělávací programy

Skanzen nabízí širokou škálu vzdělávacích programů a aktivit pro školy, rodiny a jednotlivce. Tyto programy jsou zaměřeny na tradiční řemesla, historii, ekologii a přírodu, což přispívá k hlubšímu porozumění a ocenění naší kulturní a přírodní dědictví.

Proč navštívit Veselý Kopec

Návštěva Veselého Kopce přináší jedinečnou příležitost nejen prožít historii „na vlastní kůži“, ale také pro učení a zábavu v přírodním prostředí. Je to místo, kde se můžete zúčastnit tradičních slavností, naučit se něco o starých řemeslech, nebo jednoduše procházet a nasávat atmosféru dávných časů.

Informace pro návštěvníky

Veselý Kopec je otevřen pro veřejnost během turistické sezóny od jara do podzimu, přičemž otevírací doba a vstupné se může lišit v závislosti na sezóně a speciálních akcích. Důrazně se doporučuje před plánovanou návštěvou zkontrolovat aktuální informace na oficiálních webových stránkách.

Ať už máte zájem o historii, architekturu, přírodu nebo hledáte zajímavý výlet pro celou rodinu, Veselý Kopec nabízí nezapomenutelné zážitky a hluboký pohled do bohatství české venkovské kultury a tradic.

Moje recenze

Tento skanzen nabízí pohled na usedlosti z doby, kdy málokdo z nás byl na světě a díky zachovalým stavbám uvidíte jak se dříve žilo. První návštěvníci zde byli už v roce 1972.

„Vesnička“ je opravdu krásná, stavení zde je asi 20, v jejich interiérech je toho mnoho k vidění, ve stodolách např. historický kočár, pohřební vůz a další zajímavé povozy. V sezóně se zde pravděpodobně pořádají divadelní představení pro malé i velké diváky, jak je vidět i z „divadla“ na fotkách, my bohužel přijeli mimo sezonu, takže prostory byly prázdné.

TIP: Betlém Hlinsko – skanzen a památková rezervace

Veselý kopec najdete ve východních Čechách, v pokud se vám to zdá daleko, pak v severních Čechách ve vesničce Zubrnice najdete něco podobného, jen těch stavení není tolik, ale o to víc je tam vodních mlýnů. A další skanzen uvidíte, pokud navštívíte Přerov nad Labem.

Parkování

Jedno placené parkoviště najdete hned u skanzenu, pokud by zde bylo plno, pak doporučuji popojet do obce Svobodné Hamry, kde je také menší plocha pro auta.

Fotogalerie

Web: www.vesely-kopec.eu

Někdo hledá tento skanzen i jako Veselí kopec a navštívit zde můžete akce jako vánoční (adventní) jarmark, velikonoční trhy nebo masopust.

Ubytování

Podívejte se, kde je možné se ubytovat v okolí tohoto skanzenu. Ceny i fotky si prohlédnete na Booking.com

Co ještě v okolí navštívit

Napsat komentář