Volendam je bývalá rybářská vesnička se starobylou atmosférou, malými rybářskými domky v úzkých uličkách a obyvateli, kteří dosud s oblibou nosí dobové kroje tzv. „klederdracht“. V převážně protestantském Nizozemí je katolický Volendam výjimkou.

Volendam

Procházíme městem s 22.000 obyvateli do malého přístavu, je zde plno krámků i turistů z celého světa – Japonci, Poláci, Němci, Italové, voní zde smažené ryby i sladké vafle, lodě jezdí obvykle na bývalý ostrov Markenem. Kolem kostela sv. Vincenta a domků u kanálu dojdeme do nové části a k autobusu, cestou podjíždíme letiště s nizozemským letadlem KLM.

Zaanse Schans

Skanzen Zaanse Schans tvoří domy z holandského venkova, nabízí prohlídku větrného mlýnu v provozu, v něm je prodejna koření, ve vedlejším domě při svém pobytu ve městě žil ruský car Petr Veliký, kotví tam loď stejného jména. Kousek dále stojí domek se vzpomínkovou deskou na zakladatele AholduAlbert Heijn Holding, narodil se v roce 1865, v roce 1887 založil první obchod s potravinami, dovážel kávu z celého světa, zde nabízí kávu a čokoládu. Do muzea hodin nejdeme a vracíme se kolem venkovských domků, na louce se ovečky ukládají ke spánku, majitel wc u parkoviště vybírá 60 centů, cestou fotím jediný kouřící komín, který jsme viděli.

Ceny zájezdů do Holandska začínají na super ceně 1700kč, podívejte se sami.

zájezdy

Ubytování Volendam a Zaanse Schans

Nabídka ubytování ve Volendamu a obci Zaanse Schans

 

Přečtěte si další díly cestopisu

  1. Za Janem Ámosem do Naardenu v Holandsku
  2. Plachetnice Batavia, sýry a dřeváky
  3. Vesnička Volendam a skanzen Zaanse Schans
  4. Den Haag, Scheveningen a Delft v Holandsku
  5. Delft – nejstarší historické sídlo Holandska
  6. Keukenhof – největší květinový park v Evropě
  7. Amsterdam pěšky a tipy co navštívit
  8. Amsterdamem po vodních kanálech – grachtech
Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •