Vesnička Volendam a skanzen Zaanse Schans


Volendam je bývalá rybářská vesnička se starobylou atmosférou, malými rybářskými domky v úzkých uličkách a obyvateli, kteří dosud s oblibou nosí dobové kroje tzv. „klederdracht“. V převážně protestantském Nizozemí je katolický Volendam výjimkou.

Volendam

Procházíme městem s 22.000 obyvateli do malého přístavu, je zde plno krámků i turistů z celého světa – Japonci, Poláci, Němci, Italové, voní zde smažené ryby i sladké vafle, lodě jezdí obvykle na bývalý ostrov Markenem.

Volendam vesnička v Holandsku

Vafle Volendam Holandsko

Kolem kostela sv. Vincenta a domků u kanálu dojdeme do nové části a k autobusu, cestou podjíždíme letiště s nizozemským letadlem KLM.

Zaanse Schans

Skanzen Zaanse Schans tvoří domy z holandského venkova, nabízí prohlídku větrného mlýnu v provozu, v něm je prodejna koření, ve vedlejším domě při svém pobytu ve městě žil ruský car Petr Veliký, kotví tam loď stejného jména.

Větrné mlýny - Volendam Zaanse Schans Holandsko

Kousek dále stojí domek se vzpomínkovou deskou na zakladatele AholduAlbert Heijn Holding, narodil se v roce 1865, v roce 1887 založil první obchod s potravinami, dovážel kávu z celého světa, zde nabízí kávu a čokoládu. Do muzea hodin nejdeme a vracíme se kolem venkovských domků, na louce se ovečky ukládají ke spánku, majitel wc u parkoviště vybírá 60 centů, cestou fotím jediný kouřící komín, který jsme viděli.

Nabídka ubytování ve Volendamu a obci Zaanse Schans

Související: