Větrný mlýn Windsor – zřícenina i letohrádek u Lovosic


Větrný mlýn Windsor, resp. jeho zříceninu, může zahlédnout každý, kdo pojede po dálnici D8 z Prahy do Ústí nad Labem, případně dále do Německa.

Větrný mlýn Windsor

Jako ústečan jsem kolem už mnohokrát jel a vždy jsem si říkal, co to tam je u dálnice za pěknou „věžičku“ :) Tak jsme se jednou s manželkou vydali toto místo prozkoumat.

Parkování

Jeli jsme z Ústí n.L. po dálnici a za Lovosicemi zastavili na benzínové pumpě Benzina kde je i restaurace MCDonalds.

Místa na parkování je zde dost, ale pamatujte, pokud budete chtít jet zpět, další sjezd z dálnice je až po cca 10 km směrem na Prahu. Kdo by jel od hlavního města, ten může také zajet na pumpu a odtud podchodem dojít k „mekáči“. Dá se jet i po okreskách, stačí nastavit na navigaci Siřejovice, což je obec hned vedle této zříceniny bývalého zámečku.

Trasa

I když je zřícenina Windsor vidět z parkoviště, pokud jako my dorazíte na podzim, kdy je dost blátivo, doporučuji nejít tou nejkratší cestou přímo do kopce, ale popojít kousek doprava, kde je závora a odtud pokračuje asfaltová cesta.

Pak už stačí jen pár metrů projít mezi keři a jste v cíli.

Větrný mlýn Windsor tady snad pamatují jen kruhové zdi.

Doporučuji jít až dovnitř a podívat se vzhůru. Naskytne se vám tento parádní výhled.

Historie

Jak praví Wikipedie: Původní větrný mlýn holandského typu byl postaven roku 1843 z místní světlé opuky a z cihel. Stavba měla kruhovou dispozici s přibližnou výškou 12 a průměrem 8,5 metru. Větrný mlýn byl používán ke mletí až do roku 1870, kdy se změnil majitel, který ho přestavěl na výletní letohrádek v novoanglickém stylu. Nový majitel však záhy zbankrotoval a od té doby zajímavá stavba až do dnešních dob chátrá. Dochovalo se pouze poškozené obvodové zdivo.

Co odtud uvidíte

Jelikož díky stromům a keřům moc výhled shora není, rozhlédněte se dole od silnice a uvidíte v dáli hrad Hazmburk, kde jsme také „s autovýletem“ byli.

A výhled je také do Českého středohoří, je vidět Lovoš i Milešovka.

Fotogalerie

Mapa

Doporučujeme: