Villa Nova Uhřínov je skanzen a archeologické muzeum v přírodě


Na pomezí Rychnova nad Kněžnou a Deštného v prostředí Orlických hor se nachází vesnice Uhřínov, v níž se nedaleko kostela a fary skrývá skanzen, lépe řečeno archeologické muzeum v přírodě.

Archeologické muzeum

Jedná se o výzkumný projekt spuštěný v roce 1992 a trvající dodnes. Jeho zakladatel a provozovatel v jedné osobě se věnuje experimentální archeologii, která v kontextu se skanzenem Uhřínov spočívá v rekonstrukci typicky české středověké vesnice za pomocí tradičních středověkých technik, jež se dochovaly díky pramenům či archeologickým nálezům.

Veškerá výstavba tak probíhá pomocí středověkých postupů a replik tehdejších stavebních nástrojů, pomocí nichž se snaží návštěvníkům přiblížit co nejvíce atmosféru z období Přemyslovců. K vidění jsou tradiční středověké polozemnice – tedy stavení z poloviny zahloubená do země, nebo středověké obytné domy, které mají dřevěný základ a jako izolaci používají směs hlíny a slámy. Dále tzv. oborohy, což jsou hospodářské stavby, kovárna a mnoho dalšího.

Tipy na výlety v Orlických horách

Součástí expozice jsou rovněž nástroje pro pokrmů – od pece na chléb až po tzv. dymník, který, jak z názvu plyne, se používal nejen pro odvod kouře, ale rovněž pro přípravu teplých jídel. Součástí archeologického muzea je i bylinná zahrádka a v prostoru muzea lze zahlédnout ovce a kozy.

Jelikož se návštěvník pohybuje přímo v „jádru výzkumu,” k vidění je také zbořená chalupa. Ta byla postavena speciálně k tomuto účelu – archeologové ji nechají několik desítek let ladem a později hodlají komparovat tuto zborcenou stavbu se stavbami originálními, a tak ověřit správnost stavebních postupů, které uplatňují. Zajímavostí je, že díky nim není v celém skanzenu k nalezení ani jeden hřebík.

Dostupnost a vstupné

Dostupnost k místu je bezproblémová. Vede k němu nová asfaltová cesta, z niž se dá odbočit na rozlehlé parkoviště nacházející se přímo u vstupu do skanzenu.

Otevírací doba

  • Květen a říjen, víkendy + svátky od 9:00 do 17:00
  • Červen až září – každý den od 9:00 do 17:00

Vstupné

  • Dospělí – 90 Kč
  • Děti a důchodci – 50 Kč
  • Rodinný vstup – 200 Kč

Výhodou je možnost sjednat prohlídku i individuálně v jiném termínu.

Fotogalerie

Web: www.villanova.cz

Související: