Také máte za to, že srdce Evropy bije u nás, v Česku? Chyba lávky, střed kontinentu, alespoň ten geografický, se nachází v Litvě, konkrétně nedaleko jejího hlavního města Vilnius a na tomto místě dokonce vznikl park s názvem Europos Parkas (Park Evropa). My se ale dnes zaměříme právě na litevskou metropoli.
Obsah článku
Vilnius Lithuania (Litva)
Je největším barokním městem na sever od Alp, historické jádro bylo před 20 lety zařazeno na seznam UNESCO. Pozoruhodný je také kontrast mezi starou a moderní částí metropole, která se rozrůstá na opačném břehu řeky Neris, aniž by nějak narušovala tvář Starého města.
Vilnius památky
Brána Aušros (Aušros Vartai)
Původní opevnění Vilniusu sice zahrnovalo několik bran, do dnešních dob se však zachovala jediná, totiž Aušros vartai, v překladu ,,Brána ranních červánků“. Nad obloukem brány ze 16. století byla postavena klasicistní kaple ukrývající obraz Milosrdné Matky Boží rovněž ze 16. stol., který je považován za zázračný. Brána se díky tomu stala významným poutním místem pro katolíky z celé východní Evropy, již zde zanechávají nespočet darů.
Kostel sv. Anny a Bernarda = Gotický soubor
Gotický soubor je nadmíru zajímavý především z architektonického pohledu, neboť kostel sv. Anny (15. stol.) byl postaven v pozdně gotickém stylu a to hned z 33 typů cihel, Napoleon během svého tažení do Ruska o tomto kostelu prohlásil, že by ho nejradějí přenesl ,,na své dlani“ do Paříže. Naproti tomu kostel sv. Bernarda (16. stol.) působí poněkud ,,podsaditěji“, ale i on má jistě své kouzlo.
Hradní vrch a Gediminasova věž
Nad soutokem řek Vilnia a Neris se vypíná 48 metrů vysoký Hradní vrch, na němž stojí symbol Vilniusu – červená Gediminasova věž s vlající litevskou trikolorou. Věž byla kdysi součástí hradu pocházejícího z roku 1323, z nějž zbyly ještě malé pozůstatky panovnického paláce a obranného zdiva. Mimochodem, pohled z věže na město prostě nemá chybu! :-)
Republika Užupis
Jedno z mnoha obyčejných čtvrtí na předměstí Vilniusu, chtělo by se říct. Jenže Užupis není jen tak ledajakou čtvrtí – stejně jako má Paříž Montmartre, má litevská metropole Užupis. Městská část rozkládající se na kopci na břehu řeky Vilnie patří k nejstarším ve Vilniusu a je doslova ,,republikou“: má dokonce svou vlastní ústavu, která například říká, že ,,všichni mají právo být nešťastní a nepochopení“ nebo ,,každý má právo být jedinečný“ a vlajky má Užupis hned čtyři, pro každé roční období jednu. Ve čtvrti žije na 7000 obyvatel, převážně umělců, zbohatlíků a intelektuálů, kteří žijí ve starých domcích (ale i luxusních vilách), procházejí se v úzkých uličkách a scházejí v útulných hospůdkách, restauracích a galeriích.
Televizní věž
Nepřehlédnutelná, 326 metrů vysoká věž stojí na svém místě už od dob, kdy byla Litva součástí Sovětského svazu, a právě odtud se v roce 1991 vysílaly zprávy hlásající nezávislost země, které zapříčinily příjezd sověských vojáků, následné protesty tisíců Litevců a smrt 14 z nich (tyto události dokumentuje výstava u paty věže). Kromě výstavy můžete také vyjet na vyhlídkovou plošinu a z výšky 163 metrů se pokochat výhledem na město.
Univerzita
Od roku 1579 až do 20. století se někdejší areál jezuitských kolejí postupně rozrůstal v obrovský univerzitní komplex, v jehož jedinečné architektuře se prolínají všemožné stavební slohy, převládá však renesance. Za návštěvu určitě stojí třeba Univerzitní knihovna založená roku 1570, v níž má své místo téměř 5 milionů knih, nebo knihkupectví Littera s nádhernými stropními malbami.
Zelený most
Nejstarší most ve Vilniusu byl postaven roku 1536. Klene se přes řeku Neris za Domem opery a o jeho výzdobu se v minulém století zasloužili sovětští umělci, kteří jsou autory soch ve stylu socialistického realismu.
Vilnius zajímavosti, muzea a galerie
Dělostřelecká hradební věž
Během své třísetleté existence našel tento pevnostní areál různorodé využití: po zničení ve válce s Moskvou v 17. století dlouho chátral, teprve v 19. století začal fungovat coby sirotčinec, za sovětské okupace se v něm skladovala zelenina a dnes v pevnosti sídlí muzeum zbraní a obranných zařízení.
Galerie současného umění
Na 2000 m² můžete zhlédnout díla současných litevských umělců, občas se zde pořádají také zajímavé výstavy, v budově se nachází i knihkupectví a kavárna.
Muzeum KGB
Zdi domu na Gediminasově třídě rozhodně nepamatují nic dobrého: za 2. sv. války sloužil jako hlavní sídlo gestapa, po válce se do něj nastěhovala centrála bývalé sovětské tajné služby (KGB). Právě na represe páchané na Litevcích během sovětské nadvlády se zaměřuje muzeum, jehož expozice je v domě dnes vystavena.
Památník genocidy Paneriai
Cca 10 km jihozápadně od Vilniusu bylo v lese Paneriai během 2. světové války zabito na 100 000 Židů, příslušníků ilegálních organizací a jiných nepohodlných osob, jejichž fotografie, osobní věci a dokumenty jsou v památníku vystaveny.
Prospekto Galerija
V této galerii vystavují přední litevští umělečtí fotografové.
Nákupy ve Vilniusu
Nákupní centra:
Europa Centras (ulice Konstitucijos)
Obchodní dům s 80 obchody a restauracemi se pyšní titulem nejvyšší budovy ve Vilniusu.
Flagman (ulice Gedimino)
Nákupní centrum s bohatým výběrem levného oblečení.
Trhy
Trh suvenýrů (ulice Pilies)
Ve stáncích koupíte suvenýry jako třeba jantary, keramiku, tkaniny či pletené zboží.
Další obchody:
Šokolado Namai (ul. Trakų)
Ti, kdož milují sladké, si v tomto království čokolády jistě přijdou na své.
Ulice Pilies gatvé:
Chcete-li si z návštěvy Vilniusu odvézt něco ryze litevského, určitě zamiřte do této ulice, v každém druhém obchodě zde totiž prodávají litevské umělecké předměty a jantary.
Doprava po Vilniusu
Ulice města brázdí autobusy, trolejbusy a také minibusy, jízdenky na MHD se dají koupit buď ve stáncích Lietuvos Spauda, nebo přímo u řidiče.
Letenky do Vilniusu
Nejlevnější letecké spojení mezi Českou republikou a Litvou, přesněji mezi ČR a Vilniem nabízí nízkonákladové letecké společnosti Wizzair a Ryanair s odletem z Brna. V obou případech se jedná o lety s minimálně dvěma přestupy. V rámci Ryanairu se jedná o přestup v Londýně (doba čekání 15 hod.) a v Oslu (doba čekání 20 hod.), kromě Vilniusu máte možnost poznat i další dvě evropské metropole. Cena nejlevnějších letenek od Ryanairu s těmito přestupy se pohybuje okolo 2800 Kč. U Wizzairu je cena odbodbná se stejnými přestupy.
Ubytování ve Vilniusu
Ve Vilniusu se nachází více než 215 ubytovacích zařízení, mezi kterými jsou započítány apartmány, hostely, hotely a další. Ceny ubytování jsou více než zajímavé, za noc v hostelu ve Vilniusu zaplatíte od 200 Kč/noc, komfortnější hotel od 500 Kč/noc.
Přečtěte si ještě