Vinkuran Chorvatsko – poklidné letovisko


Ideálním místem pro odpočinek na Istrijském poloostrově je klidná vesnička Vinkuran. Pokud zrovna nemusíte přelidněné pláže a rušná města a raději dáváte přednost poklidnému letovisku, je pro vás tato destinace ta správná volba. Navíc pokud jste rybář či vášnivý potápěč, Vinkuran si určitě zamilujete.

Ale pozor, v tomto letovisku opravdu nezažijete žádné noční promenády ani jinak podobný noční život. Je to místo velice poklidné i ve večerních hodinách a určené skutečně pro ty, kteří si chtějí na dovolené odpočinout od ruchu velkoměsta a od přeplněných ulic. Pokud si chcete odpočinout a zároveň navštívit nějaké památky, může být Vinkuran ideálním místem pro vaši dovolenou.

Vinkuran výlety

Okolí Vinkuranu nabízí hned několik historických památek. Istrijský poloostrov je zasažen stopou římské civilizace s dosud zachovalými kamenolomy. Do nejnavštěvovanějšího města Puly je to odsud necelých 10 minut autem. Velká výhoda spočívá v tom, že jste od významného přístavního města pár kilometrů, ale přesto ve velmi klidné části. Pokud vás zaujme právě historie kamenolomů, dokonce jeden ze zachovalých pozůstatků můžete navštívit přímo ve Vinkuranu, kterým je nejstarší kamenolom na Istrii Cave Romane.

Vinkuran je sice přímořské letovisko, nicméně po jeho délce se nachází zátočina. Z toho důvodu je zde i levnější ubytování, neboť k otevřenému moři je to trochu dál. Můžete zde rybařit a ideálně se vydat lodí na otevřené moře.

Vinkuran Chorvatsko

Ale pokud vám nevadí trochu se projít na běžnou pláž, krásná místa ke koupání nenaleznete příliš daleko. Nejblíže je pláž zvaná Mala Kava, na kterou se dostanete podél pobřeží pěknou lesní cestičkou zhruba za 10 minut. Je to menší útulná pláž, na níž se nachází beach bar a vy si můžete dát vychlazený drink i malé občerstvení. Na této pláži se občas sejde více lidí, ale vždy se dá najít i nějaké soukromější místo pro odpočinek a koupání. V této části se nacházejí spíše zalesněné plochy, odkud byste si museli udělat delší procházku za větší civilizací.

Banjola

Kdyby by vám přeci jen chyběly stánky a rušné pláže, můžete se vydat na opačnou stranu od pláže Mala Kava, kam se dostanete do letoviska Banjole. Sice je to oblast už více turisticky zasažena, pořád je hodně obklopena přírodou a skalnatými útvary, a pokud si uděláte do Banjole pěší výlet, budete procházet samými lesnatými cestičkami, než se dostanete na hlavní pláže, které bývají poměrně přelidněné. Pokud se však vydáte dál, najdete i volnější místa ke koupání i potápění. Komu nevadí skalnaté útvary a s tím spojený horší sestup do vody, může se těšit na otevřené a průzračné moře. A ten pohled rozhodně stojí za to.

Kde se najíst

Co se týče gastronomie, je to v této lokalitě poněkud omezenější. Nalézt opravdu dobrou restauraci dá možná trochu práce. V samotném Vinkuranu najdete pouze beach bary, kde se ale moc nenajíte, pokud nehledáte zrovna klasický fastfood. O kousek dál v Banjole se ale dá najít lepší restaurace snáz. A nemusíte chodit ani příliš daleko, protože jedna opravdu dobrá se nachází na samém přechodu Vinkuranu a Banjole. Sice se restaurace nenachází u moře a ani z ní nemáte na moře výhled, její kvalita však tyto nedostatky vykompenzuje. Restaurace nazvaná Barka je nenápadně umístěna, ale když vstoupíte na zahrádku, hned se v ní budete cítit velmi útulně. Milá a profesionální obsluha je zde na prvním místě. Určitě oceníte velice přijatelné ceny, chutné jídlo a zvláště velké porce. Pokud si chcete večer posedět v nějakém baru u pobřeží, ve Vinkuranu si moc vybírat nemůžete. Ale příjemné klidné posezení s romantickým výhledem na moře poskytne Bar VALA. Ze společenského života ve Vinkuranu je to ale už téměř vše. Žádnou promenádu, stánky nebo restauraci u moře zde nehledejte.

Vinkuran Chorvatsko 2

Proč vyrazit do Vinkuranu

Vinkuran je vhodnou volbou pro dovolenou, pokud chcete zažít aktivní odpočinek a nemusíte zrovna přeplněné pláže a hlučná přímořská letoviska a chcete sehnat levnější ubytování. Je to také ideální místo pro rybáře, kde máte skutečně klid na rybaření a také pro potápění. Z Vinkuranu je to také blízko do dalších větších letovisek a za památkami. Navštívit můžete památky v Pule, zaplavat si a užít potápění na Kamenjaku nebo se vydat na den do Aquaparku Istralandia. Dovolená ve Vinkuranu však není pro každého, pokud chcete zažít i noční život a mít vše na dosah, bude pro vás lepší volbou jiná destinace, takže si návštěvu tohoto místa rozmyslete, abyste případně nebyli zklamaní.

Ubytování – booking

Související články: