Vinnetou v Chorvatsku a filmová místa kde se natáčel

Ať už jste fanouškem knih Karla Maye nebo ne, určitě jste někdy viděli slavné filmy o Vinnetouovi. Filmy z 60. let minulého století se z velké části natáčely právě v Chorvatsku. My se nyní vydáme na několik lokací, které vám budou jistě důvěrně známé, kde se právě tento točil nejeden film.


Zrmanja Chorvatska

Tulove Grede

Tulove Grede je skalní útvar, který z mayovek známe pod jiným názvem – Nugget-tsill. Zde bylo ukryto slavné zlato Apačů. Nugget-tsill můžete obdivovat zespod, je však zpřístupněn i výstup na vrchol, kde se nám skýtají nádherné scenérie a výhledy. Bílé kameny a skály jsou oslňující, sluneční brýle s sebou. Autem lze dojet dost vysoko, doporučuji však pěší túru z nižší nadmořské výšky, během které narazíte i na pozůstatky chorvatské války o nezávislost, jako je například nedostavěný kostel, či staré střílny. S válkou se pojí i důležité upozornění – doporučuji se striktně držet značených cest a pěšin, oblast byla za války v 90. letech zaminovaná a při příjezdu uvidíte množství plotů a cedulí upozorňujících na tuto skutečnost. Samotné Tulove Grede jsou samozřejmě odminované, opatrnosti však nikdy nezbývá.

Tulove Grede Chorvatsko

Řeka Zrmanja

Rio Pecos je ve skutečnosti chorvatská řeka Zrmanja. Po řece je možné se svézt lodí, která vyráží ze Starigradu nebo můžete dojet nad řeku a dojít až na místo, kde stávalo pueblo Apačů a odkud jsou působivé výhledy. I zde platí upozornění o zaminovaném území. Válka tudy bohužel prošla nedávno.

Řeka Zrmanja Chorvatsko

Plitvická jezera

Plitvická jezera jsou dominantou filmu Poklad na Stříbrném jezeře. Tento národní park se skládá z kaskády šestnácti krasových jezer, která jsou vzájemně propojená desítkami kouzelných vodopádů, potůčků a tůní. Asi nejcharakterističtější je Velký vodopád, který se ve filmu objevuje.

Co zde ovšem chybí, jsou filmové jeskyně, ty se natáčely jinde. Areál je zpřístupněn množstvím pěšin a chodníčků a po jednom z jezer se můžete svézt i lodí, případně se projet kyvadlovou dopravou z jednoho konce na druhý, autobus ale jede pouze lesem. Plavání bohužel není dovoleno.

Plitvická jezera Chorvatsko

Národní park Krka

Stejně jako Plitvická jezera, i národní park Krka je soustava jezer a vodopádů doplněna i o zbytky historické vesnice, které jsou rekonstruovány pro turisty. Na rozdíl od Plitviček je zde možnost koupání pod jedním z vodopádů. Pro návštěvu obou národních parků doporučuji brzké hodiny. Atmosféra ranního slunce, oparu, relativního chladu kombinována s minimem lidí je kouzelná.

Krka národní park Chorvatsko

Mezi další, ale již méně známá místa, kde se natáčelo, patří pobřežní městečko Starigrad-Paklenica, pohoří jižní Velebit, národní park Paklenica a další lokace v Bosně a Hercegovině, Černé hoře, Slovinsku a Srbsku. Před putováním doporučuji znova se podívat na filmy. Na jednotlivých lokacích poté budete za znalce. Howgh, domluvil jsem!

Poznávací zájezdy a ubytování

Toto jsou opravdu nejkrásnější místa v Chorvatsku a pokud se sem také chcete podívat, pak můžete buď sami autem nebo koupit poznávací zájezd.

Kdo pojede vlastním vozem, tomu doporučuji rezervaci ubytování v okolí těchto míst na Booking.com

Můžete ale také vyrazit s cestovkou autobusem po stopách Vinnetoua.