Viselská kosa je uzounký pás písčité země dlouhý 60 kilometrů, široký půl kilometru až dva kilometry, který odděluje Viselský záliv od samotného moře. Je rozdělená na polskou západní a ruskou východní část. Turisté se na ruské území nedostanou po moři ani po souši. Na polské straně jsou tři letoviska a nekonečně dlouhé písčité pláže.
Jediný průjezd z vnitrozemského zálivu na moře je možný pouze u ruské vojenské základny Baltijsk.
Okolí polského Gdaňsku má pohnutou historii. Průmyslové a přístavní centrum Danzig patří mezi nejstarší polská města. Bylo hlavní městem svébytného národa Kašubů, ve středověku ho ovládala polská větev Přemyslovců, po nich řád německých rytířů, pak Poláci, Litevci, Rusové a Němci. Na zdejším malém poloostrově Westerplatte začala 2. světová válka. V loděnicích se zrodila Solidarita a Lech Walesa ukončil éru komunismu v Evropě.
Obsah článku
Polsko-české techtle-mechtle
Za počátek historie Gdaňsku se pokládá rok 997, kdy zde křtil obyvatelstvo svatý Vojtěch. Jak k tomu došlo? To bylo tak:
Biskup Vojtěch je znechucen mocenskými i morálními poměry v Čechách a chce se proto obětovat evangelizační cestou k pohanům. Konzultuje cíl své cesty s polským králem Boleslavem Chrabrým, z poloviny Přemyslovcem.
Vybírají bohatý poloostrov Sambie v Prusku, východně od dnešního Gdaňska. Panovníka zajímá mocenský vliv, křesťanského funkcionáře zase vliv církevní. Padnou si do noty. Ani jeden netuší, jaká jatka za pár měsíců přichystají čeští Přemyslovci svým bratrancům Slavníkovcům na Libici.
Boleslav Chrabrý dává začátkem dubna k dispozici Vojtěchovi (neboli Adalbert), jeho nevlastnímu bratru Radimovi (Gaudentius) a mnichu Benediktovi k dispozici loď se třiceti vojáky. Po Visle doplují do Gdaňska. Ještě téhož dne pokřtí na tržišti mnoho lidí a hned druhý den se vydají dál na východ podél mořského pobřeží až za dnešní Kaliningrad. Tam se Vojtěch nechá zabít, protože se z poslední křesťanské výspy dostane na pohanské území, vkročí do posvátného okrsku a tam ho dostihnou rozzuření Prusové.
23. dubna 997 Vojtěchovi useknou hlavu, ovaří ji, vyčistí a prodají nazpátek Boleslavu Chrabrému i s mrtvým tělem. Teprve pak se začínají dít velké věci: Církev prohlašuje Vojtěcha za svatého. Polský panovník za to získává arcibiskupství. Břetislav I. krade z Hnězdna ostatky, veze je do Prahy a doufá také v arcibiskupství, což ovšem papež odmítne zřídit v zemi zlodějů. Vojtěch se stává národním světcem v Polsku, Čechách a Uhrách. Tisíc let po smrti je Adalbert jmenován patronem Evropy.
Vislanská kosa z bílého písku
Po Vojtěchových stopách jsme se vydali na mořských kajacích a pěšky. Máme na paměti, že pobřeží Baltského moře se od 10. století velmi změnilo. Především Vislanskou, Baltijskou a Kurskou kosu, které jsou dnes jednolitými pásy země, tvořilo tehdy několik velkých ostrovů. Ústí řeky Visly bylo hlubší a tvořilo deltu přímo v Gdaňsku. Dnes je prokopáno nové ústí do moře mimo město.
Zkušení kajakáři ve skupině aspoň tří lodí se mohou vydat podél Viselské kosy na mořské straně. Neustále pádlují podél bílých rovných pláží, jako když střelí, od obzoru k obzoru. Několik dní pádlování je scenérie stále stejná. U ruských hranic se lodě otočí do protisměru a kajakáři plují stejnou štreku nazpátek. Táboří na břehu, všechno vybavení, jídlo i vodu je nutné vézt s sebou.
Méně zkušení vodáci brázdí vnitřní Viselském zálivu, kde pláže nejsou tak bílé a voda tak čistá, ale za to zde bývá lepší počasí, méně tu fouká a vlny se nezvedají tak vysoko.
V obou případech je potřeba mít s sebou podrobnou mapu a navigaci, aby se posádky nedostaly omylem na ruské území. To nemají Putinovi pohraničníci rádi a z každého nechtěného incidentu kouká dlouhá policejní perzekuce.
Ubytování Mierzeja Wiślana
Hotely, prázdninové domy a kempy najdete ve městech Elblag, Tolkmicko a Fromborg na břehu Viselského zálivu. Přímo na Vislanské kose je menší letovisko Krynica Morska, kde jsou k dispozici penziony, turistické priváty a kempy. Až téměř u ruských hranic na Vislanské kose je možné se ubytovat v kempu nebo penzionu ve městě Nowa Karczma.
Highlights aneb nenechte si ujít
Wielbłądzi Garb – nejvyšší místo Vislanské kosy (49,5 m n.m.) a zároveň nejvyšší evropská duna
Katy Rybackie – největší hnízdiště kormoránů v Evropě se nachází na začátku Vislanské kosy
Elblonský kanál – soustava vnitrozemských průplavů a propustí spojuje Viselský záliv s Mazurskými jezery na délku 130 km, kudy se dříve přepravovalo zboží a dnes tudy plují lodě s turisty
Malbork – nejdůležitější hrad řádu německých rytířů
Kaliningrad – dříve Královec, který založil Přemysl Otakar II., dnes ruské město s vojenským přístavem, kam je potřeba vízum
Gdaňsk – polské velkoměsto se vším všudy od kultury a památek po nakupování, restaurace a kluby