Vlčí výběh Srní. Naučná stezka na Šumavě


Původní osada Srní (založená roku 1726) získala své jméno podle hojného výskytu srnčí zvěře. Dnes je ale obec Srní spojována spíše s knihami Karla Klostermanna, originálním dřevěným kostelem, četnými turistickými trasami, které využívají letní i zimní návštěvníci, a především vlčím výběhem – netradičním vhledem do života vlčí smečky.

Šumava vlci

Pod pojmem vlčí výběh si ale nepředstavujte větší klec a v ní snadno spatřitelné vlky. Jedná se o cca 300 hektarů ohraničený prostor, v němž při troše štěstí spatříte jednotlivé vlky nebo celou smečku. A kudy se k visuté lávce, z níž pozorujete život vlků, dostanete? Hlavně pro děti je toto místo moc pěkný výlet, tak hurá za vlky do Srní.

Vlci na Šumavě parkování

I když zdejší parkoviště není zrovna malé, čekali jsme při příjezdu 20 minut ve frontě, než se místa uvolnila. Při odjezdu už zde ale žádná fronta nebyla.

Cena je 50kč za hodinu, ale žádné další vstupné do areálu už se neplatí, takže to je fajn. Viděl jsem i pána, co platil 150kč, ale jelikož je ten okruh cca 2km a ujdete jej v pohodě za 40 minut i s menší přestávkou u vlčího výběhu, rozhodně ta padesátka bude stačit.

Parkoviště vlčí výběh Srní
Parkoviště vlčí výběh Srní

Při výjezdu to funguje jako v některých obchodních centrech, kde vaši SPZ snímá kamera a ví, že máte zaplaceno a není nutné ukazovat lístek, závora se zvedne sama.

Vlčí naučná stezka Srní

Výlet za vlky zahájíte od návštěvnického centra, které mimo jiné nabízí velké množství zajímavostí o životě vlků včetně webkamer umístěných ve výběhu, můžete si zde zakoupit kávu a různé suvenýry. Příjemné je i posezení před budovou infocentra, kde je nejen dostatek stolů a lavic, ale také dětské hřiště.

Návštěvnické centrum Srní
Návštěvnické centrum Srní

Výpravu za vlky tedy zahájíte zde a máte na výběr ze dvou cest – jeden okruh je trochu náročnější, ale dá se zvládnout i s malými dětmi.

Vzdálenost od informačního střediska je cca 2 km a po celou dobu půjdete po zpevněné lesní cestě, která je doplněná tematickými vzdělávacími tabulemi. Je vhodná i pro kočárky nebo osoby na vozíčku.

Trasa k vlčímu výběhu v Srní na Šumavě
Trasa k vlčímu výběhu v Srní na Šumavě

V cíli vás pak čeká visutá lávka (ve výšce cca 4 až 5 metrů), která je částečně zakrytá – nabízí tak prostor pro svačinu a odpočinek. Po celé délce vyhlídky je velké množství naučných tabulí, které poskytují zajímavé informace o životě vlků.

Pozorovací místo u vlčího výběhu
Pozorovací místo u vlčího výběhu

Stezka je nově vybudovaná, široká a procházka po ní moc příjemná. Je dlouhá cca 300 metrů a tichému pozorovateli se určitě podaří spatřit několik vlků – ať volně se pohybujících, či spících. Doporučuji na stezku vyrazit brzy ráno, kdy je tam ještě málo lidí a vlci nejsou rušeni – v tuto dobu jich zahlédnete klidně šest a více. A to je opravdu krásná podívaná!

Vlk v Srní
Vlk v Srní

TIP: Jelení naučná stezka a rysí výběh u Kvildy

Vlk v Srní 2
Jeden z vlků

Vlci Šumava – doplnění autora webu

Výběh vlků jsme navštívili cca v 11h, viděli jsme tedy jen jednoho vlka, ale fotky se snad povedly. Na konci dřevěné lávky je větší pozorovací místo, ale tam bohužel žádní vlci nebyli v aktuální chvíli, možná to chce ale vydržet a přijdou. Ten jeden na začátku stezky ale chodil stále sem a tam.

Výlet na Srní je příjemnou zastávkou na Šumavě, která bude bavit všechny bez rozdílu věku.

Kde se najíst

A až vám vyhládne, popojeďte jen kousek na Horní Kvildu do hotelu Rankl, kde se v tamní restauraci výborně najíte.

Šumava Srní vlčí otevírací doba

Návštěvnické centrum v Srní je otevřeno od května do října denně od 8:30 do 16h, o letních prázninách je otevřeno až do 17 hodin.

Ubytování v okolí

Šumava je krásná, navštivte další zajímavosti poblíž