Vlissingen – město v Holandsku v provincii Zeeland


Město Vlissingen se nenachází na Zélandu, nýbrž v Holandsku v provincii Zeeland. Jedná se o město se spoustou stavebních památek a je znám hlavně svými doky, v nichž byly postaveny lodě Nizozemského královského námořnictva.

Vlissingen Holandsko – město, které si prošlo řadou válek

Ve Vlissingenu se kdysi skutečně hodně válčilo a turisté to mohou poznat právě podle památek, které se tam nacházejí. Spousta z nich jsou totiž pozůstatky z válek nebo jsou válkami poznamenány.

vlissingen zeeland nizozemí 1

Město nebylo od roku 1568 vůbec v rukou Nizozemska, nýbrž v rukou Španělska. Sice se Vlissingen v roce 1572 osvobodil, ale po třinácti letech se ho zmocnila Anglie a později také Francie. Město se zcela osvobodilo až v roce 1815. Jenže roku 1940 vpadla na území Nizozemí německá vojska a centrum společně s prostory přístavu ve Vlissingenu byly poprvé bombardovány. Město se pak za druhé světové války stalo nejvíce bombardovaným městem Nizozemí. Opět bylo osvobozeno o čtyři roky později, tedy roku 1944.

Vlissingen Holland (NL). Místo plné klidu a pohody

V celém městě vládne jakási pokojná atmosféra a všude panuje pozitivní nálada. Pokud ovšem toužíte navštívit opravdu klidné a tiché místo, tak zamiřte na krásné pláže, které jsou součástí poloostrova zvaného Walcheren. Vlissingen je sice pouze jednou částí tohoto poloostrova, protože Walcheren se skládá ještě z dalších dvou měst – Middelburgu a Veere, ale jedná se o nejkrásnější část Zeelandu.

TIP: Ubytování v provincii Zeeland rezervujte na Booking.com

Cesty vedoucí k plážím bývají často travnaté a turisté se mohou pokochat krásným prostředím Walcherenu. Dají se zde nalézt osamocené pláže, kde panuje naprostý klid, a tak si člověk může opravdu odpočinout. Díky silnému větru zde lidé také často pouští draky, takže se zabaví i děti.

Vlissingen – město v Holandsku v provincii Zeeland

Větrný mlýn Oranjemolen, Jachthaven a mnohem víc

Vlissingen netrpí ani nedostatkem kultury a stavebních památek se zde nachází víc než dost. Jednou z nich je například větrný mlýn Oranjemolen, který zažil spoustu válek a v roce 1809 byl dokonce trefen kulkou anglického loďstva. Stopy válčení jsou na něm znát, a tak se z mlýna, který byl dříve používán na mletí obilí, stala turistická atrakce.

Návštěvníci se také mohou podívat například na přístav Jachthaven, jenž poukazuje na fakt, že Vlissingen byl po staletí důležitým přístavem. Mezi další památky patří i Beursgebouw neboli budova burzy, strážní věz Gevangenentoren, náměstí Čtyř větru nebo kostel svatého Jakuba.

TIP: Rotterdam – druhé největší nizozemské město

Existuje ovšem jedna památka nacházející se ve Vlissingenu, která se nedá opomenout. Jedná se o Fort Rammekens, což je nejstarší přímořská pevnost v západní Evropě. Pevnost zde stojí od roku 1547 a jednou hrála důležitou roli v bohaté námořní historii Zeelandu. V této tvrzi zanechaly stopy španělští vojáci, francouzští revolucionáři, němečtí vojáci a spousta dalších, takže se tato stavba opět pojí s válečnou historií Vlissingenu.

Vlissingen autem

Pokud byste chtěli navštívit Vlissingen autem, měli byste vědět, že vzdálenost je z Prahy 970km a doba jízdy bude přibližně 9:30h.

Ubytování

Doporučuji se podívat na největší ubytovací portál Booking, kde najdete téměř 900 možností ubytování.

Vlissingen – město v Holandsku v provincii Zeeland 3

Co si ještě přečtěte

Napsat komentář