Vodní město Zhouzhuang

Dopolední výlet z Šanghaje nás zavede do nejstaršího vodního města v Číně Zhouzhuang, zařazení do prohlídkového okruhu si prý vynutili sami průvodci.

Čína Zhouzhuang – water town

Při čekání na bus si fotím zahradníka hotelu, stříhá živý plot, fotka při stříhání trávníku se mi, bohužel, nepovedla. Všichni jsme trochu unaveni z včerejší jízdy rychlovlakem, většinu z pěti hodin jízdy jsme neseděli, ale postávali na chodbičce a hledali nejlepší záběry pro fotky a videa. Autobus vyjíždí s 15 min. zpožděním, jedeme opačným směrem než včera, vidíme hasiče jedoucí k požáru i kouř z tohoto požáru, míjíme nádraží, letiště a jsme na dálnici. Po 1,5 hodině jízdy a několika platbách mýtného vjíždíme do městečka se 14 kamennými mosty, nejstarší je Most míru a štěstí z roku 1355, nejznámější je dvojitý most, jsou to vlastně dva mosty kolmo na sebe s názvy Věčný mír a Ctnost. Je to nejfotografovanější objekt z celého městečka, dostal se i na známku s tematikou OSN, historická část městečka je od roku 1998 zařazena na Seznam světového dědictví UNESCO.

TIP: Dovolená v Číně již od 16 330kč.

Město bylo založeno před 900 lety, celé bylo vybudováno podél řeky, skoro každá rodina disponuje vlastním přístavem. Městečko přiléhá těsně k Jižnímu jezeru, v zahradě Jižního jezera v rozsáhlém areálu kláštera Quanfu (Čchüan-fu) – kláštera Dokonalého štěstí stojí 5 m vysoká bronzová socha Buddhy, hlídají ho dva obři, květiny okolo nejsou živé ale umělé. Viděli jsme tři bůžky – dlouhého života, štěstí a úřednické kariéry, další bůžky, spoustu krámků se suvenýry, sladkostmi, rybami, některé s kolenem, což je vařené a dušené vepřové koleno ve sladké hnědé omáčce, koleno má historický důvod (jaký jsem si nezapsal a ani nevygoogloval). Fotka 31 z WC vtipně doporučuje pánům udělat malý krok vpřed a připomíná větu prvního člověka na Měsíci Neila Armstronga z 21.7.1969 – „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo“.

vodní město zhouzuang

Projeďte se lodí po kanálech

Nejzajímavější byla projížďka na gondole po krásných kanálech za 100 yuanů/loď, odkládám tašku, bundu, čepici a všichni se fotíme. Při nákupu perly pomáhám naší nejstarší účastnici smlouvat, ze 60 yuanů slevili na 5 dolarů = 30 yuanů, museli jsme 2x odcházet, aby byl obchod uzavřen. U deštníků slevil ze 70 na 55, obchod nebyl uzavřen, někdo si nechal vyrýt své jméno k čínskému znaku svého roku narození.

TIP: V malebných zákrutech řeky Li v Číně

Vracíme se krajinou jako je na českém venkově, řidič je kliďas, při předjíždění netroubí jako někteří, provoz na dálnici se zahušťuje, rychlost klesá a u letiště pozorujeme přistávající letadla. Po posledním zaplacení mýta při sjíždění z mnoha do tří pruhů chceme pokračovat v přímém směru, ale málem do nás narazí dodávka, která projela snad od nejvzdálenějšího mýta vlevo přes všechny pruhy a nyní chce odbočit doprava. Náš řidič neuhnul a dodávka zabrzdila 10 cm od našeho levého boku, neobešlo se to bez silné zvukové signalizace řady řidičů, v Šanghaji jedeme kolem budovy se znakem automobilek Škoda a VW.

zájezdy

1. díl cestopisu – Z Čech až na Velkou čínskou zeď
2. díl cestopisu – Peking – Hrobky císařské dynastie Ming
3. díl cestopisu – Peking – Letní palác
4. díl cestopisu – Olympijský Peking
5. díl cestopisu – Pekingská kachna
6. díl cestopisu – Zakázané město
7. díl cestopisu – Rikšou po hutongu v Pekingu
8. díl cestopisu – Chrám nebes v Pekingu
9. díl cestopisu – Peking – Náměstí Nebeského klidu
10. díl cestopisu – Pěšky po Pekingu
11. díl cestopisu – Doprava v Číně
12. díl cestopisu – Co nám chtěli prodat
13. díl cestopisu – Rychlovlakem po Číně
14. díl cestopisu – Zahrada Yu Yuan v Šanghaji
15. díl cestopisu – Vodní město Zhouzhuang
16. díl cestopisu – Pěšky po Šanghaji
17. díl cestopisu – Čína v noci
18. díl cestopisu – Rychlovlak Maglev v Číně
19. díl cestopisu – Uletělo nám letadlo