Vodní nádrž Nýrsko


V jižní části Nýrska, na úpatí Šumavy, se rozkládá stejnojmenná vodní nádrž. Vodní dílo zde bylo vybudováno před více jak padesáti lety. Leží na horním toku řeky Úhlavy, necelé 4 km od města Nýrsko. Pojďme si společně projít další úchvatnou krajinu z řad autovýletů.

Vodní nádrž Nýrsko

Výstavba nádrže probíhala v letech 1965 – 1969. Místní kamenitá hráz je vysoká 337 metrů a pobere úctyhodný milion metrů krychlových vody. Záměrem stavby bylo zásobování měst Klatovy, Domažlice a Plzeň pitnou vodou.

Vodní nádrž Nýrsko

Parkování

Místo je velmi dobře přístupné autem. Zaparkovat můžete takřka pár desítek metrů od nádrže.

Co zde uvidíte

Kolem hráze pak vede asfaltová žlutá turistická trasa a cyklotrasa, která vás dovede až k vyhlídkovému místu, nedaleko cyklistického rozcestníku zvaný Hamry. Zde se naskýtá další z mnoha krásných pohledů na toto vodní dílo.

Dalším nezapomenutelným pohledem je výšlap na skalní vyhlídku nad komunikací spojující Nýrsko se Železnou Rudou. Odtud máte nádrž opět jako na dlani. Nejromantičtější pohled je při západu slunce, kdy se krajina krásně zbarví. Ideálním ročním obdobím pro návštěvu vyhlídek i samotné vodní nádrže je pozdní jaro, léto nebo barevný podzim.

Turistika v okolí

V okolí můžete vyrazit i na další zajímavá místa. Zřícenina tehdejšího hradu Pajrek, rozkládající se na zalesněném hřbetu, pouhé 2 km od Nýrska, zde stojí už od konce 15. století. I odtud dohlédnete až k nýrskému vodnímu dílu. Na vyhlídce je dokonce i poutač, který vás s vodní nádrží dokonale seznámí.

Další pozoruhodnou stavbou je například tvrz Dešenice. Pochází ze 14. století a dnes je příležitostně přístupná v době konání výstav. Za zmínku stojí také zámek Bystřice nad Úhlavou u Nýrska, který vznikl z tehdejší tvrze gotickými a renesančními úpravami. V současnosti je možné shlédnout výstavu historického mobiliáře.

Doporučujeme:

Napsat komentář