Vodopád Hučavy


Není třeba šplhat až na hřeben Jeseníků, aby člověk zakusil horskou atmosféru. Do těchto končin vás mohou přitáhnout jak přírodní úkazy (skála Kovadlina), tak i zajímavosti z historie (býv. vesnice Josefová).

Parkování

V Branné u zámku Kolštejna nebo přímo u vlakové stanice, odkud můžete rovnou začít stoupat po zelené značce směrem na východ.

Vodopád Hučavy trasa

U Hučavských vodopádů budete za 2,5 h (je to asi 5 km). První část trasy vede zprudka do kopce. Budete procházet pastvinami s dobytkem, kolem staré košaté lípy a malebných stavení. Pak už vede značka po vrstevnicové cestě v úbočí zalesněnými svahy. Při příchodu k potoku Hučava, narazíte na bývalou vesnici Josefová. Copak tu v hlubokých lesích lidé dělali? Vyráběli sklo. Na informační ceduli se dozvíte veškeré zajímavosti o celoročních pracích místních sklářů. Nejprve sváželi z okolí křemen, bylo třeba připravit spoustu paliva, takže těžili dřevo, a pak křemen drtili, aby mohli tavit a foukat a lít sklo. Tajemství svého řemesla si velice chránili, protože v tehdejší době býti sklářem bylo lukrativní povolání se stabilním platem v podobě mincí i věder piva (v dnešní době bychom tomu říkali pivenky, místo stravenek).

TIP: Lurdská jeskyně – Starý Rejvíz

Jen pár set metrů na Josefovou ohluší vás vodopád Hučavy. První pohled shora vás možná tolik neosloví, ale pokud sejdete k tůni pod ním a posadíte se na suchý krychlový kámen, pak se vám naskytne nádherná podívaní na schody plné bílé pěny. Kolem tichý smrkový les. V létě se tu dá pěkně vykoupat. V zimě led kolem schodů tvoří kouzelné ornamenty trochu orientálního vzezření.

Vodopád Hučavy

Kudy nazpět

Nabízejí se tři varianty cesty zpět. Pokud se chcete projít delší cestou, pak můžete vystoupat na Vozku, porozhlédnout se po okolí a sklesat po žluté dolů k říčce Branné. Ta vás bezpečně dovede k parkovišti, a navíc se můžete krom výhledů z Vozky také viaduktem Banjaluka.

Jestliže už vás poněkud bolí nohy, ale nechcete se vracet tak docela stejnou cestou, pak vás možná zaujme možnost odbočit na Alojzovských loukách po naučné stezce Pasák. Na sever – nebo na jih. Severní část stezky vás provede k viaduktu k říčky Branné. Jižní stezka obkružuje pastviny a zavede vás do blízkosti skály Kovadlina. Skutečně totiž vypadá jako kovadlina – krásná práce větrné abraze. Vřele doporučuji jít touto cestou.