Vodopád Velký Štolpich – Jizerské hory


Vodopád Velký Štolpich nebo také Černý Štolpich se nachází v přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny, na severních svazích Jizerských hor. Jedná se o několikastupňovou soustavu vodopádů, zhruba 30 metrů vysokých.

Výška toho nejimpozantnějšího z nich je okolo 4,5 metru. Přístup je možný pouze pěšky, po turistických trasách. Kolo tedy tentokrát můžete nechat doma.

Cesta autem + parkování

Možností, jak navštívit vodopád je hned několik, my se však zaměříme na tu, která vede z obce Hejnice.

Do zmíněné Hejnice se dostanete autem po silnici č.290 z Frýdlantu přes Raspenavu nebo můžete odbočit ze silnice č. 10, TurnovHarrachov, ve vesnici Desná na silnici č.290. V zimě je však tato silnice pro automobily uzavřená a je potřeba na to pamatovat.

Cestou se po levé straně můžete pokochat pohledem na vodní nádrž Souš, kde se můžete též zastavit a strávit tu pár krásných chvil. Tedy za předpokladu, že jste na výlet vyrazili v letním období.

Po příjezdu do Hejnice zaparkujete vůz (např. u františkánského kláštera) a vydáte se na cestu. Doporučuji mít s sebou alespoň malé občerstvení, jelikož výstup, který vás čeká je náročnější a místy vysilující.

Turistická trasa k vodopádu Velký Štolpich

Z parkoviště se tedy vydáte doleva, přes kamenný barokní most, vedoucí přes říčku Snědá. Za mostem zabočíte doleva a pokračujete po červené turistické trase. Po levé straně vidíte barokní kostel Navštívení Panny Marie a postupně opouštíme Hejnici a začíná samotný výstup.

Neodradí-li vás velké stoupání, po zhruba 3 kilometrech dojdete na rozcestí Ořešník.

Chcete – li si užívat výhledů, odbočte doprava na vyhlídku, vzdálenou asi 250 metrů od rozcestí. Máte – li štěstí a počasí vám přeje, můžete obdivovat např. hrad a zámek Frýdlant nebo nakouknout k sousedům do Polska či Německa.

K vodopádu pokračujete stále po červené. Terén již není tak náročný na stoupání. Spíše naopak. Čeká vás docela prudké klesání. V té chvíli už našemu uchu lahodí zvuk šumícího vodopádu. Vedou přes něj bezpečné dřevěné lávky, takže si tu nádheru můžete opravdu užít.

Vodopád Velký Štolpich
Vodopád Velký Štolpich

Zpáteční cesta

Za vodopádem je rozcestí, na kterém se vydáte po žluté turistické trase nebo – li Štolpišské cestě, k jejímuž vybudování došlo v roce 1891. Pomalu sestupujete a po levé straně si určitě povšimnete masivního, kamenného zábradlí na opěrné zdi zvané Galerie.

Po opraveném mostě překročíte potok. Hned za zatáčkou se nachází zhruba třímetrový vodopád Skok. Ten však z cesty vidět není, ale vede k němu pěšinka a nebudete tedy o pohled na něj ochuzeni. Pokračujete dále. Po dalších 300 metrech můžete spatřit další vodopád, který se nazývá Dvojitý.

Po žluté turistické trase dojdete podél Štolpišského potoku až na rozcestí Pod vodopády. Žlutou vyměníte za zelenou a po této trase pokračujete až zpět do Hejnice.

Po příchodu do Ferdinandova (část Hejnice) při pohledu doprava uvidíte,jak vysoko je vyhlídka Ořešník a můžete si tedy udělat představu o tom, jak velké převýšení jsme zhruba zdolali. Po cestě stále značené zelenou se dostanete až k parkovišti.

Celý tento popisovaný okruh měří asi 9 km a zabere nám i s vyhlídkou něco přes 3,5 hodiny.

Mapa

Ubytování (Booking) Hejnice

Výlety v okolí:

Napsat komentář