Vodopády Kravica leží u hranic Chorvatska a Bosny a Hercegoviny


Každý, kdo byl na dovolené v Chorvatsku a už tam navštívil všechna ta nejhezčí turistická místa, by měl zvážit cestu přes hranice do sousední Bosny a Hercegoviny. I zde se totiž nachází spousta krásných historických a přírodních památek, které stojí za to vidět. Jednou z takových, jejichž návštěvu si nesmíte nechat ujít, je bez pochyby i tato národní přírodní rezervace.

Vodopády Kravica

Vodopády Kravica - Bosna a Hercegovina

Od hraničního přejezdu Bijača jsou vodopády necelou půlhodinu cesty autem, takže to ani není velká zajížďka. Vozidlo zaparkujete na obrovském parkovišti, opodál si zakoupíte vstupenky (20 KM (konvertibilní marka) za dospělého, v přepočtu asi 10 €) a už vám nic nebrání si celý den užívat romantické atmosféry u vodopádů.

Vodopády Kravica - Bosna a Hercegovina 2

Řeka Trebižat tu vytvořila jakousi vodní nádrž plnou křišťálově čisté vody, která hraje všemi odstíny zelené barvy. Smaragdovou hladinu obklopují úchvatné vápencové skály, na které byste sice lézt neměli, ale odvážní návštěvníci to na vlastní nebezpečí dělají běžně. Díky všudy přítomnému přírodnímu porostu z mechů, lišejníků a řas si pod vodopády připadáte jako v exotické laguně. My jsme místo navštívili mimo hlavní sezónu, a tak už voda měla pouhých 9 stupňů, přesto jsme aspoň krátkému vykoupání neodolali.

Kravické vodopády

Celou nádrž okolo vodopádů si můžete projít pomalým tempem během půl hodiny a stále bude co obdivovat. Příjemnou atmosféru dotváří obklopující listnatý les. Občerstvit se můžete hned u vodopádů, kde máte na výběr ze dvou možností – menší stánek s posezením a velká restaurace se zahrádkou. Nebo můžete využít dřevěné lávky, která vede přes řeku, a ta vás dovede do volně přístupného kempu, kde je další malý bar. V komplexu se nachází i převlékárna a toalety, které jsou udržované v naprosté čistotě.

Vodopády Kravica - Bosna a Hercegovina 3

V ceně vstupenky je i možnost návštěvy nedalekého menšího ale neméně romantického vodopádu Koćuša a také nejstaršího bosenského muzea Humac, které je vybudované přímo ve františkánském klášteře. A pokud máte v Bosně a Hercegovině času víc, vřele doporučuji výlet do historické části města Mostar, kde se nachází známý starý most a do města Počitelj, kde je k vidění pozoruhodná osmanská architektura.

Mostar Bosna a Hercegovina

Ubytování v okolí vodopádů Kravica

Navštivte i přírodní parky v Chorvatsku:

Napsat komentář