Vrabinec – zřícenina hradu u obce Těchlovice


Vrabinec, skalní hrad, resp. jeho zříceninu, najdete poblíž severočeského města Děčín u malé obce Těchlovice. Obujte turistické boty a hurá na kopec.

Historie hradu

Hrad Vrabinec byl založen v 14. století a původně sloužil pravděpodobně jako strážní pevnost. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1404. V průběhu 15. století byl hrad opuštěn a postupně začal chátrat. Důvodem jeho opuštění mohly být politické a hospodářské změny té doby, které způsobily, že hrad přestal plnit svou obrannou funkci.

Vrabinec hrad - zřícenina Těchlovice

Parkování

Pokud pojedete z Ústí nad Labem, pojedete obcemi Valtířov – zde si všimněte vlevo za řekou Labe na kopci vyhlídky Kozí vrch, dále pokračujte na Krásné Březno a poté, co projedete obcí Těchlovice pokračujte dál, kde je v obci Přední Lhota odbočka doprava. Přejedete koleje a dál pokračujte rovně do kopce. Po asi kilometru jízdy uvidíte vlevo informační turistické cedule. Auto zaparkujte naproti u silnice.

Trasa k Vrabinci

Kudy na Vrabinec

Do Těchlovic jede i vlak a autobus, takže můžete i tyto varianty zvolit.

Od auta pokračujte po červené turistické značce po louce a následně lesem do opravdu slušného kopce. Hodně mi to připomnělo, když jsme byli v Jetřichovicích na Mariině vyhlídce, tam jsme také skoro vypustili duši :)

Cestou potkáte i několik laviček, ty se hodí.

Lavička na trase

Hrad Vrabinec

Ještě pod hradem je tento přístřešek.

Přístřešek pod Vrabincem

Poté, co dojdete až na kopec, uvidíte ruiny hradu, a z několika místa se můžete podívat na řeku Labe, opravdu nádherný výhled.

Výhled na Labe

Kdo je odvážný, může vylézt až na úplný vršek zříceniny, cesta to není nic moc, ale naštěstí jsou zde řetězy ve skále, kterých se můžete držet.

Řetězy na skále / zábradlí

Zeshora už je ten výhled ještě mnohem lepší a na všechny světové strany. Uvidíte Bukovou horu, v dáli horu Milešovku a vrch Lovoš, město Děčín a za ním na kopci rozhlednu Děčínský Sněžník ležící v Českém Švýcarsku. Také určitě doporučuji navštívit.

Foto

Vrabinec zřícenina hradu

TIP: Na kole z Ústí n. L. do Děčína po Labské cyklostezce

Vrabinec zřícenina hradu 2

Zřícenina hradu Vrabinec - výhled na město Děčín

Zřícenina hradu Vrabinec

Cesta vede tímto pěkným lesem.

Zřícenina hradu Vrabinec - cesta lesem

Mapa