Vrchlabí – brána do Krkonoš

Na samém úpatí našich nejvyšších hor, se rozkládá malebné město Vrchlabí. Již od pradávna je nazýváno bránou do Krkonoš. Tato významná turistická křižovatka, je jen pár kilometrů vzdálená od Špindlerova Mlýna, Jilemnice či Jánských Lázní. Pojďme společně navštívit historické centrum Vrchlabí a ukázat hned několik pozoruhodných památek.


Památky Vrchlabí

Renesanční zámek

Perlou celého města je bezesporu renesanční zámek. Nachází se jen pár metrů od Masarykova náměstí a nabízí krásnou procházku rozlehlým zámeckým parkem. Zámek, tak jak ho známe dnes, je výsledkem přestavby, uskutečněné na přelomu 19. a 20. století. Dříve toto sídlo obýval například rod Gendorfů či Morzinů a dnes v prostorách sídlí Městský úřad a Správa Krkonošského národního parku. Návštěvníkům je přístupná pouze vstupní hala, kde si mohou prohlédnout obrazy posledních ulovených krkonošských medvědů.

Zámek Vrchlabí

Zámecký park Vrchlabí

Vrchlabí zajímavosti

Dům se sedmi štíty

Odbočíme-li z ulice Krkonošská do ulice Krbalova, můžeme na břehu řeky Labe obdivovat nejstarší dochovanou památku ve Vrchlabí. Roubená chaloupka se sedmi štíty, pochází až z 16. století. Do dnešní doby se dochovalo celkem 6 štítů a přímo v podkroví je vybudováno muzeum s dochovaným dobovým nábytkem. Prohlédnout si zde můžeme krásnou ložnici s malým kuchyňským koutem. Vstupné do muzea je dobrovolné.

Dům se sedmi štíty Vrchlabí Dům se sedmi štíty Vrchlabí 2

Lidová architektura

Nedílnou součástí historického centra je také dobová architektura. Lidové domy, vystavěné poblíž náměstí Míru v horní části Vrchlabí, patří k nejstarším stavbám v Krkonoších. Jejich historie totiž sahá až do 17. století. Jelikož některé domy byly postupem času zdemolovány, Správa Krkonošského národního parku se rozhodla vystavět jejich repliku. Ta vznikla koncem 20. století a také začátkem 21. století. V současnosti je v prostorách lidových domů vytvořeno malebné muzeum s mnoha dobovými předměty.

Vrchlabí náměstí

Dopravní spojení do Vrchlabí

Vrchlabí, co se týče dopravního spojení, je velmi dobře situováno. Do města mohou návštěvníci zavítat autem, autobusem nebo vlakem. Autem se lze do Vrchlabí dostat po komunikaci I/14, která vede z Liberce až do Třebovic, nedaleko České Třebové. Spojuje významná horská města, jako je Tanvald, Jilemnice nebo Trutnov.

Pro veřejnou dopravu je určeno autobusové a vlakové nádraží. Z autobusového nádraží odjíždí spoje směrem do Liberce, Špindlerova Mlýna, Trutnova nebo do Prahy. Pokud zvolíte cestu po železnici, do Vrchlabí vás doveze přímý vlakový spoj z Kunčic nad Labem nebo Trutnova.

Ubytování Vrchlabí

Související:

Přečtěte si ještě

1 komentář u „Vrchlabí – brána do Krkonoš“

  1. Dobrá lyžba pro děti je na Kněžickém vrchu hned vedle Vrchlabí. ⛷️⛷️⛷️

Napsat komentář